Климатът се побърка. Аномални жеги, порои и дори необичайни студове – всичко това са последствията на глобалното затопляне.

От студа не трябва да се изненадваме, заради топящите се ледници в атмосферата се зараждат нови циклони, които ни носят лошо време.

Рибата се движи повече в по-топлата вода и става по-отровна

Изменя се също флората и фауната в различни региони. Оттам се появяват необичайните животни и микроорганизми. Обичайните обитатели също претърпяват изменения.

В морските обитатели, например, се повишават нивата на живака. И проблемът не е толкова в изхвърлянето на отпадъци със съдържание на живак в околната среда, които в последно време заради контрол от страна на институциите стават все по-малко.

Заради затоплянето на водата в Световния океан рибата яде повече и се движи, като натрупва в тъканите си повече вредни вещества.

Особено това се отнася за хищните риби, които изяждат по-малките. Затова не е препоръчително да ядем хищни риби, които живеят дълго, сред които акула, риба-меч и кралска скумрия.

Защо треска и риба тон вече не са препоръчителни

Също не са препоръчителни треските и рибата тон. Това е особено важно за бременните жени и за децата в ранна възраст, тъй като развиващата се нервна система е най-уязвима за токсините на живака.

Въпреки глобалното затопляне морските дарове си остава полезни за здравето, се предлагат варианти с доказано ниско съдържание на живак – това са стриди и скариди, сьомга, минтай и сом.

Сьомгата не е само соленоводна риба, а се връща към студените реки на Скандинавия и Северна Русия, където хвърля хайвера си всяка година и повече екземпляри загиват по пътя към мястото, където са се появили на бял свят.

С краткият живот на сьомгата се обяснява и фактът, че не може да натрупа в тялото си вредни вещества.

Малките сьомги, появили се от хвърления хайвер, в чистите води на реките на Скандинавия, Северна Русия и Канада са без съдържание на вредни вещества, затова и се определят като полезни и може да се похапва от тях по-често.

Не са необходими ограничения както с по-екзотичните риби, като акулата и рибата меч.