Най-тънката талия в света е била регистрирана при жителка на Великобритания. Нейните юношески години се падат на 20-те години на миналия век, когато на мода са безформени костюми и къси прически при жените.
Британката имала съвсем обичайни параметри на тялото, докато не се омъжва за астроном през 1928 г.
Нейният съпруг бил вманиачен по тънката талия, затова я помолил да носи корсет.
Поддавайки се на молбите на мъжа си, започва да носи корсет първо през деня, а след това и през нощта.
След няколко години на непрекъснато стягане на корема талията на девойката намалява от 58 на 33 см. Рекордът е записан и в книгата на Гинес и засега не е надминат.
Днес обаче сериозен проблем на обществото не са тънките женски талии, а твърде широките.
Защо да се измерва обиколката на талията
Нормалната обиколка на талията според учени и лекари, определя благосъстоянието на организма. Затова всеки човек, който е загрижен за своето здраве, е необходимо да си знае колко е индексът му на телесна маса, но и как мастните отлагания се разполагат по неговото тяло.
Мазнината в областта на корема, както показват многобройни изследвания, съществено повишават риска от сериозни заболявания.
Количеството висцерални мазнини, така се нарича т.нар. спасителен пояс около корема, не трябва да превишава 10-20% от общото количество мазнини в организма.
Изследване, проведено през 2019 г., показва, че обиколката на талията е по-информативен показател за здравето, отколкото индексът на телесната маса.
Какви трябва да са обиколките на талията на здрав човек
Специалистите от Световната здравна организация в зависимост от обема на талията разграничават 3 типа телосложение.
- Нормално телесно тегло – за мъже – по-малко от 94 см, а за жени – не повече от 80 см.
- Наднормено тегло – от 94 см до 101,9 см за мъже, а за жени – от 80 см до 87,9 см.
- Абдоминално затлъстяване – за мъже над 102 см, а за жени – повече от 88 см.
Допълнителните 5 см в обиколката на талията при жените увеличават вероятността от настъпване на преждевременна смърт с 13%, а при мъжете с 17%. Рискът от настъпване на смърт при мъжете с обиколка на талията над 100 см се увеличава с до 50%.
Защо широката талия е опасна за здравето
Колкото по-голямо отклонението от нормата, толкова по-сериозни последствия за здравето. Изследване от 2020 г., публикувано в списание Нейчър, свързва увеличаването на обиколката на талията със следните заболявания:
- Диабет тип 2;
- Сърдечно-съдови заболявания;
- Резистентност към инсулин и хиперинсулинемия;
- Непоносимост към глюкоза;
- Хиперлипипидемия или повишено ниво на холестерол;
- Слабоумие;
- Нарушение на функциите на белите дробове;
- Метаболитен синдром;
- Някои видове рак.
Контролът над обиколката на талията при мъжете и жените може да даде предимства и в посока репродуктивното здраве.
Статистиката показва, че ако съотношението на талията към бедрата при жените не превишава 0,7, те са в по-малка степен предразположени към хормонално възникване на онкологични заболявания.
При мъжете, тази стойност при които не превишава 0,9, е по-малка вероятност от проблеми с желанието за секс и възникване на рак на простатата.
Как да намалим обиколката на талията
За намаляване на обиколката на талията не следва да се прибягва до радикални мерки, сред които носене на корсет.
Към целта следва да се върви на малки, но на твърди стъпки – в това е тайната на успеха на отслабването с полза за здравето.
Промяна на хранителния режим
Първо е необходима промяна на хранителното поведение. За тази цел е необходимо да се преразгледа размерът на порциите. Ако съдържимото в чинията, то следва да се намали.
Погрижете се за увеличаване на количеството хранителни вещества в своето меню, предпочитайте пълнозърнести храни – постни разновидности на месото, плодове и зеленчуци, ядки и семена. Откажете се от сладките газирани напитки и всеки fast food.
Повишаване на активността
След промяна на хранителния режим, следва да се увеличи нивото на физическа активност, за да се подбуди организмът да изгаря повече мазнини.
Следва да се започне с малко – започнете да се изкачвате по стълбите вместо използване на асансьор, разходки сутрин и вечер.
Борба със стреса
За някои хора именно ежедневният стрес е причина за преяждане и натрупване на излишни мазнини по корема.
За да се справим с всичко това, е необходимо да се научим на методи за релакс, да започнем да спортуваме минимум по 8-9 часа на денонощие, да практикуваме хоби, повече време да прекарваме с приятели и семейство.
Силният стрес предизвиква пристъпи на компулсивно преяждане, когато човек изяжда негативните емоции чрез калорична или вредна храна. Затова борбата с тази храна е необходимо условие за намаляване на обема на талията.