От някои заболявания може да се отървем само с употребата на антибиотици. Сред тях има и такива, които са на практика универсални. Но следва да се има предвид, че сами не трябва да се лекуваме с такива лекарства.
Лечение с антибиотици – кога е необходимо
На човек са му необходими лакто- и бифидобактерии, формиращи микрофлората на организма. Но съществуват микроби, които предизвикват разнообразни заболявания.
Има и такива, които стават опасни само при отслабване на имунитета. Антибиотиците с широк спектър на действие са добри с това, че могат да потиснат множество инфекции. Затова и се изписването е възможно, ако:
• Лечение се назначава без изясняване на точната причина за заболяването. Така обикновено се прави, ако инфекцията е доста разпространена, протича бързо и е голяма вероятността, протича бързо или е голяма вероятността от летален изход.
• Възбудителите на заболяването не се поддават на лечение с антибиотици с тесен спектър на действие;
• Има място заболяване, причинители на което са едновременно няколко типа бактерии.
Групи антибиотици
Различават се следните групи антибиотици с широк спектър на активност – пеницилинови, тетрациклини, флуорхинолони, аминогликозиди, амфениколи.
Всички те могат да въздействат на множество заболявания, но все пак между тях съществуват различия.
Пеницилини
Тези средства са подходящи при всевъзможни инфекции на червата, на дихателните пътища, половата и отделителната система, а също и при сепсис и менингит. Сред популярните препарати от указаната група антибиотици се открояват:
• Амоксициклин
Продава се под формата на таблетки, суспензии и разтвори за вътремускулно или вътревенозно въвеждане. Терапията продължава от 48 часа до 10 дни.
• Карбеницилин
Въвежда се вътремускулно или вътревенозно на възрастни и деца. Назначават се общо 4-6 инжекции дневно. Лечението продължава приблизително 10-14 дни.
Тетрациклини
Тетрациклиновата група антибиотици се отличава с висока способност на проникване през защитния слой бактерии. Заради това и те с лекота побеждават хламидиите, микоплазмата, уреаплазмата.
Също разрушават клетките на гонореята, клостридията, листерията, стафилокока и стрептокока.
Доксициклин
Има повишена терапевтична активност и биологична достъпност. Лечението с антибиотици се назначава по схема в зависимост от заболяването и неговата тежест.
Флуорхинолони
Въздействат на всевъзможни причинители на инфекции, включително и на предизвикващите вътреклетъчни инфекции. Използването на антибиотиците е ефективно при заболявания на дихателните и половите пътища, а също и при възпаление на кожата.
Аминогликозиди
Потискат образуването на белтъци на бактериите и притежават ярко изразено биоцидно действие по отношение на патогенните микроорганизми.
На тяхното въздействие са подложени такива микроорганизми като ешерихия коли, стафилококи, салмонела и други.
Сред най-популярните средства са стрептомицин – за лечение на бруцелоза и гентамицин – отпуска се под формата на мехлеми, инжекции и капки за очи.
Използване на антибиотици – правила за безопасност
Всички хора трябва да имат предвид, че назначаването и избирането на определен вид антибиотици се извършва само от лекуващия лекар. В никакъв случай не трябва да се провежда самолечение. Само лекарят може:
1. Да определите съотношението на риска и ползата от използване на антибиотици;
2. Да избере препарат, който максимално ефективно въздейства на микроорганизмите;
3. Да минимизира страничните ефекти посредством назначаването на спомагателни средства;
Необходимо е да се помни, че дозата и способът за въвеждане на препарата се назначава индивидуално, в зависимост от това каква форма има инжекцията, доколко чувствителен е причинителят.