Състоянието, което се определя като слабост в тялото, в медицинско отношение е свързано, както със загуба на мускулна маса, така и с усещане за липса на енергия, понижаване на житейския тонус и общата умора.

Има ли безпричинна слабост в тялото?

Лекарите твърдят, че такова нещо не може да има, и дори при истинска загуба на сила на мускулната система това състояние, като комплекс от симптоми, е добре познато на хората, страдащи от широк спектър от заболявания.

Причини за слабост в тялото

Важно е точно да се знае причината за състоянието– или липсата на физическа сила и усещане за необходимост от допълнителни усилия за изпълнение на ежедневни функции.

Така, несвързаната с патологиите краткотрайна слабост в тялото, наричана физиологична реактивна астения, обусловена от преумора, стрес или недостатъчен сън.

На практика при всички има такива проявления след заболяване – в период на възстановяване на силите, мобилизирани в борба на организма с инфекции, възпаление, травматични увреждания или соматични заболявания. А мускулите отслабват при продължителен постелен режим.

Симптоми

Като първи признаци на слабост лекарите разглеждат оплакванията на пациенти за това, че нямат сили за обичайните си неща, усещат слабост и вялост в тялото сутрин, а привечер на човек просто му се подкосяват краката.

Други симптоми са прекомерното потене, загуба на апетит, затруднения при концентрация и проблеми със заспиването.

При съчетание на такива симптоми, като повишаване на температурата, болки в тялото и слабост веднага възниква предположение за инфекция, тоест обща инфекциозна интоксикация на организма.

Към грипоподобните признаци се присъединяват болки в гърлото, главоболие, кашлица, ринит.

При бъбречна инфекция – пиелонефрит, се наблюдават болки в областта на кръста, помътняване на урината. А всяко, включително и хранителното отравяне се проявява като слабост в тялото и гадене, а също слабост и диария.

Диагностика

Трябва да се осъществява не само на основата на оплаквания и физическо изследване на пациентите.

Изясняването на причината, която го предизвиква, се подпомага от изследвания – на СУЕ, ниво на хемоглобин, захар, на имунните тела, тиреоидни хормони, електролити, билирубин и др, изследване на урината. Може да е необходимо и изследване на гръбначномозъчна течност, биопсия на мускулна тъкан.

Инструменталната диагностика може да включва – рентгенография, ултразвук, електрокардиография, електроневромиография, изследване на нервната проводимост, измерване на централното венозно налягане – при кардиологични проблеми.

Диагностичното изследване може да бъде съсредоточено върху сърцето, белите дробове, щитовидната жлеза. Ако има локална област на слабост, експертизата ще се съсредоточи върху нервите и мускулите.

Диференциална диагностика

Определянето на причина за слабостта може да бъде сложна задача, така че е необходима диференциална диагностика – в зависимост от наличие на други симптоми и тяхната анатомична локализация.

Лечение на слабост в тялото

При временна физиологична реактивна астения, а също и когато слабостта в тялото е възникнала след заболяване, лекарите препоръчват пълноценно хранене, наспиване и прием на витамини.

При анемия – нисък хемоглобин, са необходими съдържащи желязо лекарства.

Народно лечение

Предлага се отвара от шипки, брезов сок. Освен това за възстановяване на силите се препоръчва включване в менюто на яйца, мляко,мед, банани, сезонни плодове.

Бананите са отличен източник на фруктоза и глюкоза, от които си набавяме енергия и калий, преобразуващ глюкозата в енергия.