Не всички успяват да се върнат от отпуск, изпълнени със сили, енергия и в по-добро здраве. Затова и много от нас се сблъскват с точно противоположната ситуация, когато след отпуск им трябва още поне седмица, за да се възстановят, а в най-тежките случаи, дори и болничен.

Защо от отпуск се връщаме отпаднали и уморени

Откъде се появяват апатията, изтощението, неразположението и обострянето на хроничните заболявания вместо усещане на ентусиазъм за труд и емоционален подем?

Така работи психосоматиката – тясната връзка между психиката и физиологията, при които душевният дискомфорт прераства в истинско физическо заболяване.

С какво се подхранват психосоматичните разстройства на отпускарския период и как можем да си починем, без да навредим на физическото здраве и емоционалното здраве.

Където е слабо, там се разкъсва

Образно казано, психосоматичното разстройство – това е, когато ни боли душата и се „обажда” някой орган.

И в този случай ще се обадят тези системи на организма, които имат генетична или придобита предразположеност към увреждане. Ако човек има оплаквания от стомашно-чревния тракт, може да очаква развитие на синдром на раздразненото дебело черво.

При предразположеност към повишаване на артериалното налягане, се увеличава риска от артериална хипертония и исхемична болест на сърцето. Предразположението към кожни заболявания има вероятност да се прояви с различни обриви.

Всички тези заболявания могат да станат следствие от емоционален дискомфорт, предизвикан от необходимост да се отиде на работа.

Защо мисълта за края на отпуска така ни плаши и излага на стрес психоемоционалната ни сфера? Коренът на проблема не е в това как прекарваме отпуска, а това как живеем през времето преди него.

Лятото е щастие

Какви особености на ежедневното поведение тласкат към поява на отпускарски психосоматични проблеми? Те са общо 5.

Неразбиране на потребностите и механизма на функциониране на собствения организъм

Как се готвим за отпуск? Напрегнато работим цяла година, подсилваме ентусиазма в работата с обещание за 2 седмици релакс.

Правото на почивка заработваме, като постоянно мотивираме съзнанието си: „Ще бъде лято, ще бъде щастие”.

Съзнание, но не организъм - тази „биохимична фабрика” не може да бъде излъгана с постулати за светло бъдеще. Тя не разбира такива мотиватори и живее по собствени закони, щом си поработил, трябва да си починеш.

Възстановяване ни трябва ежедневно – това е пълноценен сън, по време на който протичат реакции, образуващи пакет от жизненоважни елементи за енергия и имунна защита, плюс емоционални стимули, които ни дават радост от живота, източници на възстановяване, които могат да бъдат спорт, танци, живопис, музика, общуване по интереси и т.н.

Запомнете, че всеки ден имаме нужда от възстановяване.

Неумение да се възстановяваме всеки ден

Потребността от възстановяване чувстваме ежедневно на подсъзнателно ниво, и всеки от нас има 1-2 източника, за да върне силите в себе си.

Обикновено това са най-леките и достъпни за нас варианти – храна /при едни – храната и алкохолът като вечерен ритуал за отпускане/, при други пазаруване, 3-ти получават енергия чрез общуване с устройство.

Всъщност 1-2 източника не носят адекватно възстановяване, а с времето престават и да работят и да даряват свежи емоции, тъй като така е устроена физиологията ни – на обичайните стимули реакцията се понижава.

Дните минават, работата продължава, въртим се в омагьосан кръг, не се възстановяваме, а само изтощаваме допълнително нервната си система, и така през деня натрупваме фрустрация.

Натрупана фрустрация

Фрустрацията е неудовлетворено напрежение. В това състояние хората живеят всеки ден, като систематично изтощават себе си. Как точно? Склонни сме се прекомерно да се фокусираме върху преживяванията, да доизмисляме ситуации с негативна прогноза, да се тревожим неоснователно, това предизвиква много голямо емоционално напрежение.

Неадекватно натрупано напрежение в период на отдих

Сега си представете, че много от нас натрупват фрустрация 330 от 365 дни в годината, и разчитаме да си върнем изразходените за това време сили за 2-4 седмици, това съвсем не е реално.

Ефектът на несбъдналите се очаквания

И така се връщаме в предишния режим, без да се чувстваме нито силни, нито възстановени, нито енергични. В този момент емоционалното изтощение, натрупано, но не възстановено, се усилва, тъй като към общия фон се добавя чувството на несбъдналите се надежди, които човек е възлагал по време на отпуск.

Разочарованието влошава физическото ни състояние и води до обостряне на соматичните проблеми.

Психосоматика – да лекуваме причината, а не следствието

С психосоматичния процес човек преминава през няколко стадии. Първоначално това ще са някакви рядко възникващи симптоми, с които може да се живее. След това обаче те стават по-чести, впоследствие започват реално да ни безпокоя, и накрая се стига до стадий, при който човек трябва да отиде на лекар.

В повечето случаи започват да го лекуват от телесно заболяване, като се заобикаля емоционалното неблагополучие.

Ситуацията може да се проточи с години – органите се лекуват, а психоемиционалната сфера не ни касае, тоест първопричината остава.

Когато говорим обаче за психосоматично разстройство, важно е да разбираме, че в задължителната програма за лечение влиза медикаментозна и психотерапия.

Психотерапевтът трябва да ни научи на основните правила за профилактика и лечение на психосоматични разстройства:

  • Разбирането как е устроен и функционира организмът и на какви фактори лично тялото ви може да реагира с уязвимост;
  • Стратегия за устойчивост на стрес;
  • Умение за ориентиране в правилните източници и наличие на повече от един източник;
  • Придобиване на навика всеки ден да възстановяваме, без да очакваме отпуск и без да свързваме несбъднатите надежди за сдобиване със сили и енергия.

На тези правила може да се обучи всеки човек, и тогава няма да има никакви психосоматични рецидиви и след отпуск няма да има необходимост от допълнителен отдих или от болничен.

Да разпускаме е важно всеки ден, без значение дали сме на работа или някъде на почивка, но трябва да знаем как да го правим.