Смъкването на матката е изключително сериозна патология, значително влошаваща качеството на живот на жената.
Съществуват голям брой фактори, които в една или в друга степен имат принос за развитието на това заболяване.
Клиничната картина при този патологичен процес се характеризира с болезненост ниско в корема, проблеми с менструалната функция, уринарни нарушения и др.
Когато смъкването на матката не бъде своевременно установено, прогресиращият му характер може да доведе по пролапс на органа.
Защо възниква смъкване на матката
Смъкването се характеризира с изместване на матката по-ниско от анатомичните ѝ граници и заемане на неправилно положение.
В основата на развитието на това заболяване е слабост на мускулния и свързващ апарат, възникваща в резултат на въздействие върху организма на неблагоприятни външни или вътрешни фактори.
Важно е да се отличава смъкването на матката от изпадането ѝ. При смъкване шийката и дъното на органа се изместват под анатомичните граници, но при напъване шийката не навлиза в областта на външните полови органи.
Ако матката излезе извън пределите на влагалището, се говори за изпадане.
Ако симптомите на смъкване на матката не бъдат забелязани и с течение на времето е възможно да се стигне до изпадане на органа.
Днес смъкването на матката се смята за доста разпространено заболяване. Среща се при 10-20% от жените на възраст до 40 години, а в период на менопауза при почти половината от дамите.
Около 15% от гинекологичните операции се извършват по повод това патологично състояние. Може да се направи заключение, че един от основните предразполагащи фактори е възраст над 50 години.
Заедно с матката често се измества и пикочния мехур, което се съпровожда с характерни пикочни нарушения.
Всичко това води не само до понижаване на качеството на живот на жената, но може да доведе и до загуба на трудоспособност.
Проведени изследвания през 2015 г. показват какъв е приносът на вагиналното раждане като рисков фактор за развитие на пролапс на гениталиите.
Изследвани са над 60 жени с пролапс на гениталиите 2-4 степен. 81% от тях имали в анамнезата 2 или повече раждания, 95% от тях са без секцио.
Заключението от изследването е, че акушерската травма на перинеума е водещ пусков фактор за нарушаване на функциите на мускулите на тазовото дъно и развитие впоследствие на пролапс на гениталиите.
За предразполагащи фактори се смятат:
- Наследствена предразположеност;
- Повече от 2 раждания;
- Постоянно вдигане на тежести;
- Наднормено тегло;
- Тумори, локализиращи се в коремната кухина;
- Възраст над 50 години.
Смъкване на матката – симптоми и диагностика
Първоначално основно клинично проявление са болезнените усещания ниско в корема, както и в областта на кръста.
Появява се и болезненост при полов акт, усещане сякаш във влагалището има чуждо тяло. След известно време се появяват бели или червеникави влагалищни секрети.
В повечето случаи се наблюдават разстройства на менструалния цикъл, които се характеризират с обилни, упорити и болезнени менструации.
Понякога възникват проблеми при опити за зачеване на бебе. С прогресирането на патологичния процес при повече от половината от жените се появяват пикочни нарушения.
Сред тях са по-чести позиви за уриниране, затруднения при този процес. На този фон е възможно инфектиране на долните, а впоследствие и на горните пикочни пътища.
Много жени с тази диагноза имат затруднения при изхождане, стига се и до възпаление на дебелото черво и т.н.
Поставянето на диагнозата за това заболяване обикновено не създава никакви трудности, още при гинекологичен преглед се установява патологичното състояние.
Как се лекува смъкването на матката
В ранните етапи на това патологично състояние най-често се назначават консервативни мероприятия.
Консервативната терапия се състои от специални упражнения, гинекологичен масаж, прием на естрогени.
Най-добър ефект може да се постигне с хирургична интервенция, техниката на която се избира в зависимост от това до колко са изразени патологичните изменения.
Принципи на профилактика
Профилактичните мероприятия се състоят от:
- Отказ от тежки физически натоварвания;
- Укрепване на мускулите на тазовото дъно с помощта на гимнастика, особено след раждане;
- Правилно водене на бременност и раждане.