Допълнителни аргументи в подкрепа на широко разпространеното схващане, че „на гърдата на мама е по-добре“, когато става въпрос за хранене на бебето, ново проучване установи, че определен тип захари в майчиното мляко могат да предпазят децата от В стрептококи, които предизвикват опасни за живота инфекции.

Според Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията, инфекциите, предизвикани от стрептококите от група В /ГБС/, са най-честата причина за менингит и сепсис в първата седмица от живота на новороденото.

Около 25% от бъдещите майки са носители на стрептококи от група В, които обикновено обитават стомашно-чревния тракт или влагалището.

И най-често инфекция се развива при новороденото, тъй като ГБС бактериите се предават от майката на детето по време на раждането.

Подобни инфекции се развиват на възраст между 1 седмица и 3 месеца, и може да възникне в резултат на прехвърлянето , но е по-вероятно инфекцията да е прихваната от другаде.

Сега, изследователите от Кралския колеж в Лондон в Обединено кралство са установили, че лакто-н-дифукохексаоза 1-ви тип, вид захари, които естествено се срещат в кърмата на около половината жени в света, могат да попречат на заразяването на бебетата със стрептококи тип В.

Водещият автор на проучването д-р Николас Андреас, от катедрата по медицина в Кралския колеж обяснява, че видовете захари в женската кърма, известни като човешки млечни олигозахариди, са частично повлияни от гените, най-вече от антигенната система на Люис, която участва в създаването на А, В, 0 кръвни групи.

За целта на изследването, учените изследвали кърмата на 183 майки от Гамбия за наличие на захари, за които е известно, че са повлияни от антигенната система.

Освен това майките са били изследвани и за наличие на стрептококи тип В чрез вагинални и ректални тампони, които били използвани при раждането.

При самото раждане, 6 дни след него, и 60-89 дни след това. Проби с назофагеални и ректални тампони били взети от децата за тестване за наличие на ГБС.

В сравнение с майките, които не са имали захари, свързани с антигенната система на Люис в кърмата, тези, които ги имали, били с по-ниски нива на стрептококи в стомаха, и изследователите съобщават, че при тях е по-малко вероятно бактериите да преминат от тях към децата по време на раждането.

Нещо повече, екипът установи, че децата, чиито майки са имали от специфичните захари в кърмата, е по-вероятно да бъдат напълно изчистени от опасните стрептококи в тялото си в рамките на 60-89-дневна възраст.

При тестовете на майчиното мляко, съдържащо лакто-н-дифукохексаоза срещу стрептококи от типа Б в лаборатория, учените установили, че по-ефективно унищожава бактериите, отколкото кърмата, която не съдържа специфичните захари.

Изследователите като заключение посочват, че естествените захари в майчиното мляко, особено лакто-н-дифукохексаоза, могат да предотвратят опасната стрептококова инфекция при бебета, като се увеличи количеството на полезните бактерии в червата им.

Въпреки че изследванията са в ранен стадий, те показват колко важна е кърмата за бебето. И дори има данни, че майчиното мляко може да предпазва най-малките и от много други опасни инфекции, като ротавирусните.

Резултатите от проучването проправят пътя за нови методи за предотвратяване на инфекциите,предизвикани от стрептококи тип Б при майките и техните бебета.

А на тези майки, които не произвеждат такива специфични захари могат да се предложат хранителни добавки.