Американски учени обявиха, че са разработили специален въздушен филтър, който не само улавя, но и унищожава вирусните частици на COVID-19.

Филтърът нагрява до над 250 градуса, заради никела

При проведени тестове в лаборатория вирусът е унищожен от филтъра на 99,8%, по-висок е процентът на ликвидираните спори на антракс, като те достигат до 99,9%.

Разработеният филтър съдържа никелова пяна, която се нагрява до над 200 градуса, а още от началото на епидемията е известно, че вирусът спира да е заразен при въздействие с температури от около 70 градуса.

При манипулации с пяната и свързването и с множество проводници, тъй като съдържа метални частици, се нагрява до близо 250 градуса по Целзий.

Изследователите смятат, че въздушният филтър, който е уникален по рода си, може да се използва масово в системите за климатизация и отопление, основно в болници, а също и за офиси, училища, както и за кораби.

Учените все пак предупреждават, че този филтър не може да се смята за панацея и няма да може да спомогне за спад на заразените, ако не се спазва препоръчителната физическа дистанция.

Филтърът спомага за намаляване на риска от COVID-19

От 15 юли у нас, след Решението на Министерския съвет за удължаване на извънредната епидемична обстановка влязоха в сила нови заповеди, които възпроизвеждат предходните за задължителното носене на маски и предпазни средства за лице на закрити обществени места.

Дори и този въздушен филтър да започне да се произвежда масово, няма да отмени необходимостта от тези мерки.

Не се споменава как става нагряването, какви са разходите за поддръжка на тези филтри, за да могат и наистина да нагряват, за да бъдат пагубни за вируса.

На практика, при всяко силно нагряване, без значение от източника, коронавирусът спира да е заразен, затова този филтър само използва силата на високите температури, за да го унищожава вирусните частици, попаднали върху него.

Да, филтърът няма да е панацея, но все пак е едно облекчение, което може да спомогне за намаляване на риска от заразяване.