Ново изследване доказа, че средиземноморската диета може да понижи риска от депресия и да предпази сърцето от болести.

В проучването са участвали 15 000 доброволци в рамките на 10 години. За да се понижат нивата на депресия, голяма част от доброволците е трябвало да добавят в менюто си плодове, зеленчуци, боб, ядки, зехтин и да ограничат консумацията на преработено месо.

Изследователите публикуват резултатите в списание „BMC Medicine“. За да докажат положителния ефект на средиземноморската диета учените сравняват влиянието върху тялото и психичното здраве, което оказват три различни типа на хранене: вегетариански, алтернативен план за здравословно хранене и средиземноморска диета.

Оказва се, че най-полезни за тялото и психичното здраве са: ядките, плодовете, зеленчуците, храните богати на витамини, минерали и източници на омега-3 мастни киселини. Продукти като месо, сладкиши, източници на животински мазнини и транс и наситени мастни киселини оказват слабо положително влияние върху психичното здраве и могат да предразположат към болест на сърцето.

След 10 години участниците в изследването са помолени да отговорят на въпроси от друго проучване, което проследява ефекта от начина им на хранене през тези години. От доброволците, които са участвали в двете проучвания има 1 550 души, на които е поставена клинична диагноза - депресия и използват антидепресанти в началото на изследването. Това позволява на учените да направят сравнение и да определят начина, по който хранителните вещества от диетата подобряват психичното здраве.

Изследването показва, че алтернативното здравословно хранене понижава риска от депресия, но по-добри резултати се наблюдават при хората, които се придържат към основните елементи на средиземноморската диета.

Според учените общите хранителни вещества и елементи като омега-3 мастни киселини, зеленчуци, плодове, боб, ядки, дори умерен прием на алкохол, които присъстват и в двата модела на хранене понижават симптомите на депресия.

Авторът на изследването - д-р Алмудена Санчес-Вилегас от университета в Лас Палмас де Гран Канария, казва: „Искахме да установим как хранителните вещества влияят на психичното здраве, понеже смятахме, че определени навици на хранене може да защитят и подобрят психичната функция.“

„Всички тези диети оказват влияние върху здравето на цялото тяло, а сега открихме, че те биха могли да имат положителен ефект върху нашето психическо здраве. Защитната роля се приписва на хранителните свойства на продукти като ядки, бобови растения, плодове, зеленчуци, всички източници на омега-3 мастни киселини, витамини, минерали, които доказано понижават риска от депресия.“

Д-р Алмудена Санчес-Вилегас добавя: „ По време на изследването установихме и друга интересна връзка между здравето и средиземноморската диета. Появи се едва забележима разлика, когато участниците започнаха да се придържат към здравословния начин на хранене. Дори когато не се придържате към строга диета, но спазвате някои здравословни навици, като добавите в хранителния си план някои от тези продукти може да понижите риска от развитие на депресия. Изследването не показва голяма разлика в здравословното състояние на участниците, които са спазвали стриктно диетата и тези, които са си позволили да я нарушават от време на време.“

Д-р Санчес-Вилегас казва: „ Когато започнете да се храните здравословно и въведете тези храни в менюто си ще подобрите здравето на сърцето.“

„Съществуват хипотези, че недостатъчния прием на някои хранителни вещества, които могат да се набавят от трите диетични начина на хранене може да се превърне в рисков фактор за поява на депресия.“