Когато имунната система не функционира правилно, вследствие на генетично заболяване, се назначава трансплантация на костен мозък. Но това лечение е с доста сериозен страничен ефект. Потиска се имунитетът срещу вируси, бактерии и гъбички, особено при малки деца.
Стимулация на имунитета след трансплантация на костен мозък
Съвсем лека инфекция може да наложи хоспитализация. Експериментална терапия с Т-клетки може да помогне за възстановяване на естествените защитни механизми на организма.
След 2 десетилетия на клинични проучвания, терапията вече е в етап на преди официално одобрение, и се прилага при все повече пациенти, много от тях деца.
Момченцето Йохан е сред подложилите се новото лечение. Първата неприятна изненада за неговите родители е още положителният тест за бременност, тъй като е непланувано бебе. За майката новината, че е бременна е била невероятен шок, до толкова, че дори се разплака.
Тя научава още в детска възраст, че е носител на ген, който може да бъде фатален за нейните деца, тъй като отключва хронична грануломатоза. Нейният брат умира на 7-годишна възраст.
Генетичните изследвания показват, че вероятността майката да предаде фаталният ген на своите деца е около 25%.
За първото дете майката и съпругът ѝ решава да се подложат на инвитро процедура, при която е възможно на ембрионите да се направи генетичен тест, преди да бъдат имплантирани.
От изкуственото оплождане се раждат близнаци, които не са носители на гена и вече са на 7 години и половина.
При Йохан обаче генетичният тест след раждането потвърждава най-лошото, страда от хронична грануломатоза.
Със стимулация на имунитета намаляват рисковете за здравето
След консултация с медицински специалисти във Федералната детска болница във Вашингтон, родителите вземат едно от най-важните решения – да се направи трансплантация на костен мозък на момченцето.
Отслабването на имунната система след процедурата обаче може да не позволи на момченцето да се излекува. Още е много малко и не може да се справи с потенциалните бактериални и вирусни инфекции.
Бактериална инфекция може да повали и напълно здраво дете, чиято имунната система не е съвършена и няма механизми за защита от патогенните микроорганизми.
Със стимулацията с Т-клетки на имунитета се помага на момченцето да преодолее този критичен период от няколко месеца след трансплантацията на костен мозък.