Представител на СЗО определи опитът на Швеция в борбата с коронавируса за модел за целия свят в бъдеще, това е отлична стратегия на правителството. Изявлението е направено в интервю за радиостанция в Нова Зеландия.

Швеция е моделът на бъдещето за борба с COVID-19

От СЗО подчертават, че реакцията на Швеция към вируса е модел, на който другите страни са длъжни да подражават.

Практиката показва, че ключово за устойчивата борба с коронавируса е доверието. Страната въвежда много по-малко ограничения, отколкото другите.

Шведското правителство разчита на гражданите на страната, като е повярвало, че те ще проявят отговорност и ще следват препоръките на органите на здравеопазването.

Правителството на Швеция се доверява на хората, така и те на него.

Представителят на СЗО уточнява, че макар и нивото на смъртност в Скандинавската страна да е значително по-високо, отколкото в други страни, и е 57 на 100 000 души, но темповете на разпространение от края на юни значително са се забавили.

Швеция и другите страни, които се връщат към нормалния живот без въвеждане на строги ограничения, демонстрират правилен подход и този модел е нашето бъдеще, отбелязват още от СЗО.

Подходът, възприет в Нова Зеландия, където народът и правителството от самото начало проявяват солидарност и устойчивост в борбата с разпространението на вируса, макар и да се отличавал от този в Швеция по своята изключителна строгост, но също се оказва много ефективен.

Реакцията на Нова Зеландия на пандемията е много впечатляваща. Властите и народът на страната бързо и без колебания реагирали на възникналата заплаха от разпространение на COVID-19 пандемията.

Това е добър пример за консолидация, но не трябва да се стои в изолация твърде дълго, правилният подход е да се научим да живеем с вируса и да се научим да го държим под контрол.

Също така е необходимо колкото се може по-скоро да се върнем към нормалния ритъм и така икономиката да се върне в по-кратки срокове от нивата преди пандемията.

От остра критика от СЗО към Швеция до пълно одобрение

Сега одобрявания от СЗО подход за борба с пандемията в нейното начало беше остро критикуван от организацията. У нас също се чуваха предложения да се научим да живеем с вируса, а не да се затваряме, но надделя строгият подход, който беше възприет от повечето европейски държави.

Също така тогава бе доминиращ и страхът сред управляващите, че болниците ще се препълнят, ще се стигне до масов мор, каквито картини медиите представяха Италия, а няколко седмици по-късно и от Испания.

Освен това рискувахме като страна и пълна изолация от останалите европейски държави, ако бяхме тръгнали по подхода на Швеция.

Швеция с по-малко жертви от Белгия и от Чили

Факт е обаче високата смъртност в Швеция, докато у нас въпреки значителното нарастване на починалите през последния месец, те са 9 на 100 000 души, а в Скандинавската държава са 6 пъти повече, макар и живеещите в северната страна да с над 3 млн. повече от българите.

По този показател все пак Швеция не е най-напред в черната класация. Първото място е за Перу, където са почти 88 на 100 000 души случаите на летален изход, при които има връзка с COVID-19.

След това е Белгия с 85 на същия брой население, Испания, Обединеното кралство и Чили са с над 60 починали на 100 000 души, а Италия е с 58, а Швеция е веднага след една от най-засегнатите от пандемията държави и на 9-то място в света.

Да, смъртността е висока, но на фона на големите европейски държави, където беше наложена масова карантина, може да се определи като приемлива.

През август случаите на летален изход в Швеция са 52, докато у нас са близо 5 пъти повече, отколкото в Скандинавската държава, а новите случаи от 31 август са 153, а установените нови случаи за периода от 1 август до 1 септември са малко под 7200 – от 77 382 на 84 521 според последните обновени данни.

Заболелите, които са в тежко състояние, са много по-малко, отколкото у нас, и за момента данните показват, че са 19, а в България са над 60.