Какво ще се случи, кога и ако към COVID-19 се добавят грип и настинка, и защо хипотезата за космическия произход на коронавирус е не само абсурдна, но и вредна.

Заради пандемията другите респираторни инфекции не изглеждат толкова сериозен проблем. Летните жеги все още продължават, но скоро ще захладнее – и есента ще се появят нови неприятности.

Какъв ще е следващият сезон на настинките и грипа

Възможно е и този път грипът изобщо да остане на заден план, както стана в Южното полукълбо през април и май, когато там настъпи есента, които са аналози на октомври и ноември в Северното полукълбо. 

Може би, хората не са боледували от грип, защото са започнали да пътуват по-малко, училищата са били затворени, а на обществените места е трябвало да стоят по-далече едни от други.

Австралийци, новозеландци и на други жители на Южното полукълбо отчасти им е провървяло. Но заради това учените не знаят как SARS-CoV-2 ще повлияе на разпространението на други респираторни вируси и протичането на заболяванията, които те предизвикват.

Едно ограничено по мащаб изследване показва, че едновременното заразяване с два вируса не променя изхода на COVID-19, но все още не може да се твърди това със сигурност.

Също едни вируси увеличават риска от заразяване с други, но се случва и обратното. За двойките, където единият вирус е SARS-CoV-2, засега данни няма.

Заради това, че хората по-рядко боледуват от грип, се появява и още един проблем. Учените по-трудно прогнозират какви щамове ще преобладават през настоящия сезон и затова не е ясно срещу кои да е ваксината.

Не е изключено трудностите, които създадохме за разпространението на грипния вирус, да доведат до това, че да се запазят най-приспособимите щамове.

За грип и COVID-19 писаха и от най-престижното издание със заглавие „Може, това е вашата най-важна ваксина от грип”, и статията е, дори по-тревожна от тази в Science.

В много краища на САЩ не успяха да се справят с разпространението на COVID-19, а лекарите едва се справят.

Издържат ли болниците, ако грип и COVID-19 се комбинират

Ако от грип боледуват толкова хора, колкото и през последните години, то системата на здравеопазването може и да не издържи.

У нас също сред здравните експерти са притеснени по този повод, тъй като и без това в разгара на грипния сезон болничните легла се запълват, а ако сега трябва да осигуряват места и за пневмонии.

В тежките случаи симптомите на грип и на COVID-19 са сходни, затова за лечение е необходимо едно и също оборудване, например, апарати за изкуствена вентилация за белите дробове.

Лекарствата, които са необходими обаче са различни, а да се разбере от какво точно боледува пациентът, ще е доста трудно. Също така пациенти с различни заболявания е добре да се изолират един от друг.

Създаден и одобрен е комбиниран тест за COVID-19 и грип

Тестовете за грип са устроени така, както и тези за коронавирус. Това означава, че ще се увеличи натоварването върху лабораториите, които и без това правят доста повече изследвания от обичайното.

Реактиви и други разходни материали ще са необходими в още по-големи количества от сега. Добрата новина – в САЩ са одобрили комбиниран тест за грип и за коронавирус. Истината е, че такъв има, но не навсякъде.

Ваксинацията против грип частично би разрешила тези проблеми. Но обикновено такива ваксина не се поставя на всички, за които може да се каже, че е препоръчителна, сега това е още по-трудно да се направи – програмите за ваксинация са намалени, поради опасност от заразяване с COVID-19.

По отношение на грипа и ваксините съществуват предубеждения – грипът е като тежка простуда и ваксината би могла да ни разболее. И едното и другото не е вярно.

Американците са започнали по-рядко да се ваксинират срещу различни заболявания, нещо сходно се наблюдава и у нас, затова е важно да се подчертае важността на ваксината против грип.

Информирането ще понижи заболеваемостта от грип, но също ще направи хората по-благосклонни към бъдещите ваксини против коронавирус.

Коронавирус от космоса

За произхода на SARS-CoV-2 съществуват необичайни хипотези. Някои мислят, че е изкуствено създадено оръжие, други са убедени, че идва от излъчването на предавателите на 5G.

Няколко учени излагат предположение, че SARS-CoV-2 е попаднал на Земята с метеорит. За източниците на тази идея и за опасностите, които крие, пишат в изследователско списание.

От началото на епидемията 2-ма учени и техните колеги публикуват десетки научни трудове за космическия произход на коронавируса.

Най-подробното изложение се появява преди месец. SARS-CoV-2 долита на земята на 11 октомври 2019 г., когато в североизточната част на Китай пада метеорит.

Град Ухан, където е установен вирусът, е на 2000 км от тези места, но авторите на хипотезата отбелязват, че небесното тяло е започнало да се разпада, преди да избухне в атмосферата, и малки частици незабележимо покриват голяма площ.

Преки доказателства авторите не предоставят. Техните предположения са в съответствие с теорията за панспермията, която ги предпазва от много десетилетия.

Тази теория гласи, че животът е бил донесен на Земята с комети и метеорити. Тя принадлежи на единия от двамата учени и на неговия учител, който е британски астроном.

Този астроном въвежда в употреба понятието „Голям взрив”, макар и самият той да не вярва, че Вселената се е образувала точно така.

Панспермията е смела и завладяваща идея, но днес са малко учените, които я споделят. В твърдението, че коронавирусът е дошъл от Космоса, няма нищо интересно, защото тази догадка не добавя нищо към теорията за панспермията.

Защо е опасна хипотезата за коронавирус от Космоса

Тази хипотеза е и опасна, защото учените, които искрено я подкрепят, казват, че ако коронавирусът се предава от човек на човек, то това е изключително рядко.

През февруари те писаха, че епидемичният взрив на болестта ще засегне основно Китай и ще приключи, когато космическият прах се разсее и затова разработването на ваксина е напразна загуба на средства.

Тогава и у нас сред здравните експерти битуваше мнението, че епидемията ще затихне и няма да стигне до България, тъй като правеха аналог със случилото се с предшественика на настоящия коронавирус.

Лош пророк се оказа основателят на технологичната компания Microsoft, който още преди няколко години написа за вирус, който ще обхване цялото човечество и ще покаже какви са уязвимостите на международните пътувания.

За щастие, хипотезите на двамата учени едва ли се приемат сериозно от някого. Трябва все пак да се отбележи, че предположението е малко по-правдоподобно от измислиците за мрежите 5G: метеорит принципно може да донесе вируса, а радиовълните не.

Защо вирусът не може да е дошъл с метеорит

Вирусът трудно би могъл да дойде и с метеорит, тъй като при навлизането му в земната атмосфера, поради голямата сила на триене, температурата се повишава до няколко стотици градуси, което прави невъзможно оцеляването му.

Още повече, че откъде ли би дошъл вирусът, тъй като в галактиката, в която е Земята, не е установено наличие на подобни микроорганизми, които да са извън нашата планета.

Обикновено метеоритите стигат до мезосферата, която е с дебелина от около 35 километра, това е промеждутъкът между стратосферата, която започва от около 20 километра над земната повърхност и достига до 50 км.

Мезосферата е от 50 до 85 км над земната повърхност, температурата в горните ѝ слоеве се понижава до -70 -80 градуса, което прави невъзможно оцеляването на коронавируса.

Различните слоеве на земната атмосфера, дебелина и характеристики се изучават обикновено в училищния курс в прогимназиалния и гимназиалния етап на образованието.

Затова и никой не би повярвал на теория, че вирусът е дошъл на Земята с метеорит, който се е нагорещил до няколко стотици градуси, преди да се разпръсне в атмосферата.

Познавайки характеристиките на вируса, че загива при температура над 70 градуса, то става ясно, че няма как да оцелее при такива условия още повече да мутира и да се разпространи по целия свят.

Вирусите се размножават най-бързо при температурата на човешкото тяло, когато се повиши започва да се забавя процеса на репликация и напълно спира, когато е много над тази стойност.