Ако откриете в тях себе си, спрете да правите така и резултатите ще дойдат.

Кои са типовете хора, които много трудно ще влязат във форма

1.Изчакващ

Това е човек, който обещава да започне да се храни здравословно и да спортува след всяко събитие. Или просто от понеделник.

Постоянно чака. Когато намалее натоварването в работата, минат празниците, детето тръгна на градина, наближи сватбата на близък приятел.

Животът обаче не става по-лесен, свободно време все няма, постоянно се появяват все нови събития и проблеми.

С времето мускулната маса намалява, мазнините на корема се трупат, а качването до 5-тия етаж се превръща в трудна задача.

Колкото повече отлагате, толкова по-трудно е започването.

Вземете си календар и отсега планирайте 2-3 часа за спорт. Смятайте ги за скъпоценност, борете се за тях. Само така ще превърнете тренировките в част от живота ви и ще постигнете добри резултати.

2.Инфантилен чревоугодник

Такива хора приемат твърде много калории и дори не могат да си представят да се откажат от нещо вкусно. За здравословна храна те смятат прясната и не си дават никакъв шанс да преминат към полезно хранене.

Може би сте чували разговор на такъв тип човек с инструктор. Макар и да е с много наднормени килограми и да участва в програма за нормализирането на теглото, той си настоява да продължи да похапва шоколад, а изварата да замени с плодово мляко.

И това се случва, въпреки че човекът си е платил немалко, за да се включи в програмата за справяне с наднормените килограми. Това означава, че твърдо е решил да се справи с излишните килограми и за това е дошъл в залата.

Не трябва да се поставя знак за равенство между „полезната” и „невкусната” храна. Пилешкото и зелената салата може да са по-вкусни от пържените картофи, а ябълките и ягодите да са по-приятни на вкус от сладкишите.

Апетитът към сладко и мазно – това не е особен вкус към храната, а просто неумение да приготвяме здравословни храни и детско отношение към подбор на храната.

Все още ли смятате, че чипсовете, газираното и бонбоните са идеална храна? Това означава, че хранителните ни навици са на ниво 5-годишно дете. Време е да пораснем.

3.Травмиран

Никога няма да започне да тренира, тъй като се позовава на стари травми. Да, разбира, че тренировките са необходими за здравето, и с радост би ги възобновил, но преди 5 години си е травмирал коляното, и то досега му прищраква при ходене – какъв е този спорт.

Когато то оздравее, което няма да се случи най-вероятно, тогава задължително ще започне отново да тренира.

Може да се случи и нещо друго – този тип хора започват да тренират и получават лека травма или просто започват да чувстват болка в някаква част на тялото и веднага спират, като се уверяват, че спортът е нещо лошо и трябва да са по-далеч от всякаква активност.

Той обаче не отива и на лекар, за да разбере какво се е случило, не се опитва и да намери добър инструктор, който направи правилна програма за тренировки, което е важно при травма, ако такава, разбира се, има. Просто спира, може би и за цял живот.

Разбира се, не трябва да си затваряме очите за болка и ограничаване на подвижността, но травмата, това не е повод изобщо да спрем да използваме маратонките за тренировка.

Упражненията са полезни за възстановяване и за облекчаване на болежките.

Освен това, можем не само да тренираме за здраве, но и да си върнем физическата форма, достатъчна за участие в състезания, и да постигнем потресаващи резултати.

4-кратният победител на CrossFit Games, човекът-машина Мат Фрейзър като млад преживява сериозна травма на гръбначния стълб.

След операция и възстановяване той започва да се занимава с уличен фитнес и след няколко години се превръща в истинска легенда.

Олимпийски шампион по плуване се завръща към спорта, след като получава сериозно нараняване с нож, боксьорът Винченцо Пациенца се възстановява след тежка травма на шията, получена в катастрофа, и се връща на ринга. Примерите са множество.

Травмите не са повод да стоим на дивана и да очакваме пълно оздравяване. При всяко увреждане може да се намери упражнение, което да не предизвиква болка. Освен това никой не ни забравя да тренираме други части на тялото.

Например, при травма на коляното, може да се тренира раменния пояс, гърба и пресата, а също и да се правят упражнения със здравия крак. Тренировката на единия крайник помага за увеличаване на силата на другия.

Престанете да убеждавате всички, и себе си включително, че травмите ви са твърде много и не можете да си позволите да вдигате тежести. Това не е така.

4.Трудохолик

Често тези хора тренират нередовно или изобщо се отказват от тях, защото смятат, че физическото натоварване в работата заменя фитнеса. Това е голяма грешка.

Обикновено в работата наборът от движения не е толкова голям – натоварват се едни и същи мускули, а крайниците се движат в еднакъв диапазон. В резултат човек получава мускулен дисбаланс, появява се скованост и болка, проблеми със ставите и с гърба.

Силовите тренировки включват много различни упражнения, които хармонично развиват всички мускулни групи, увеличават издръжливостта, гъвкавостта и координацията.

Освен това, в работата натоварването обикновено не се увеличава. Мускулите привикват към него и престават да растат. Във фитнеса натоварването постоянно се увеличава, тялото става все по-силно, релефно и издръжливо.

Когато бъде усвоена техниката на силовите упражнения в залата, човек я прилага и в работата, изпълнявайки движенията ефективно, като се понижава риска от травми.

Когато усвоим упражнението мъртва тяга, никога повече няма да си позволим, да повдигаме нещо тежко с неправилно положение на кръста, рискувайки да си докараме херния.

Не е важно какво работим – дали сме пред компютъра или разтоварваме вагони. Ако искаме хармонично развито, красиво и здраво тяло, силови и кардиотренировки са ви необходими във всеки един случай.

5.Страдалец

Такъв човек вече много пъти е започвал да тренира, но с много интензивни тренировки, но всеки път се е отказвал. Всеки път се чувства нещастен от усилията, ограниченията в хранителния режим и забраните и смята, че страданията ще продължат вечно.

Заради такива мисли дори и силна мотивация няма да стигне за дълго. Ако ни предстои живот пълен със страдания, красивата фигура е сравнително малко утешение.

Реалността се отличава от мрачните фантазии – тялото ни е гений на адаптацията.

То може да привикне на практика към всякакви условия, а към физическа активност и здравословна храна още повече.

Адаптацията става доста бързо, най-важното е да не пречим на себе си с панически мисли.

Спортистите най-добре знаят колко бързо тялото може да се адаптира. Един от тях разказва, че неотдавна е трябвало да свали килограми за състезание по тежка атлетика.

Необходимо било да се избави от 5 кг за седмица, което означава изключително рязко отслабване. Изключва всички въглехидрати, освен въглехидрати и зелени ябълки.

Той обаче обожава хляб и бисквити. И му се наложило напълно да се откаже от тях.

Първите 2 дни било трудно – от недостига на въглехидрати получавал световъртежи, нямал никакво настроение. Но след това свиква, и оставащите дни до състезанието, с изключения на последния, когато на практика нищо не хапва, минават напълно нормално.

Мислите ли, че всички тези хора с идеална фигура страдат, когато отидат на фитнес? Не, просто им харесва да го правят.

Смятате ли, че спортистите изпитват адски мъки, когато се отказват от сладкото? Съвсем не. И това не се дължи на генетиката, нито пък е заради желязната воля.

Това е навик, и абсолютно точно ще можете да я развиете. Просто помнете, че няма да страдате вечно.

6.Теоретик, но без грам практика

Тези хора обожават теорията и с удоволствие задълбават в детайлите, но изпускат най-важното, постоянната практика.

Опасяват се от радиацията от микровълновата, търсят по етикетите отбелязвания „Без ГМО и пестициди” и четат за pH на водата, но не са загрижени за мазнините по корема и слабите мускули.

Този човек разказва на инструктора за своите диагнози, като започва още от детска възраст, до безкрай обсъжда ползите и вредите от различните упражнения и храни, но не престъпва към тренировки, тъй като затова са необходими усилия.

Трудно е да се правят упражнения. Много по-лесно и по-приятно е само да се дискутира.

Детайлите са важни, но обикновено времето за тях настъпва много по-късно, когато сте свикнали на тренировки и търсите начин за увеличаване на прогреса.

За начало е достатъчно спазването на прости правила – редовни тренировки, полезна храна, спиране на захарните изделия и алкохол.

7.Майстор на оправданията

С такива хора е невъзможно да се спори. За всичко ще намерят отговор. Често казват, че много искат да тренират, но все времето не им стига. И всякакви съвети и предложения изобщо не са подходящи за тях.

Да тренират вечерите след работа нямат сили, сутрините нямат време, през почивните дни нямат възможност, във фитнеса е твърде скъпо, у дома е твърде задушно, и така до безкрай.

Разбира се, това не означава, че не могат да възникнат и такива обстоятелства. В повечето случаи обаче те са по-силни от желанията. Но решение може да се намери във всеки случай.

Такива хора не търсят решения, а оправдания.

Ако това прилича на вас, просто признайте, че можете. Час тренировки през почивните дни няма да разруши семейството ви, дори и ако да не направите палачинки на децата в събота за закуска.

Само ви се струва, че след работа нямате сили за тренировка, особено ако сте по цял ден на компютъра.

Ако само веднъж опитаме тренировка след работа, то със сигурност няма да умрем, а дори напротив, ще спим много по-добре, отколкото без фитнес.

8.Супермен, за който няма правила

Този човек е убеден, че правилата не са за него. Може и на някой да му е необходим 8-часов сън за възстановяване, но се чувства прекрасно и след 4 часа.

Навярно някои трябва да се хранят пълноценно и да увеличават нормата белтъчини, но на него са му достатъчни и няколко Сникърса, за да набере сила за тренировка.

Спиране на алкохола? Защо пък да трябва? Загрявка преди упражнения с по-големи тежести? Това е за слабаци. Работа над мобилността на ставите. Това пък го правят само жените, които тренират йога.

След това обаче започват и въпросите: „Защо прогресът е спрял?” За мускулите не растат, макар и да тренирам толкова?, Защо отново получих травма? Навярно причината е в лошата генетика.

Правилата за измислени не просто така. Да, телата ни се различават, но не е толкова силно.

Ако тренирате с по-големи тежести, трябва да се храните добре и достатъчно да спите. Преди тренировка също така е необходима е хубава загрявка. Не трябва тренировките да се увеличават рязко, както и натоварването при отделните упражнения и да се пренебрегва възстановяването.

Тялото може да издържи на големи натоварвания, но ако се отнасяме небрежно към него, не си оставяме време за възстановяване, то рано или късно се пречупва и всичките ни резултати остават напразни.

Необходимо е да пазим тялото си, това е всичко, което имаме.

Силно препоръчително е да си оставяме достатъчно време за разпускане, за нищоправене. Така ще можем да си починем едновременно физически и умствено. За тази цел можем да си отделим например, съботата.

За този ден да не планираме нищо, достатъчно е да излезем на кратка разходка – за около 30-40 минути и през останалото време пълно разпускане.