Приятелският ни кръг може да е разрушителен, но е най-важно да го разпознаем навреме.
По какво да познаем, че приятелството е изчерпано
1.Приятелството се превръща в състезание
Споделянето на собствените постижения и радването на успехите един на друг е напълно нормално. Традиционните петъчни срещи за бира или кафе не трябва да се превръщат в панаир на суетата.
Ако за поредната среща подготвяте кратък списък с това, което сте свършили, възможно нещо да не е наред.
В случай на провал приятелят трябва да ви подкрепи, а не да ви се хвали колко е успял, когато ви вижда, че не се чувствате добре.
В противен случай това неблагоприятно влияе на самооценката и светогледът, а нима желаете това?
2.Ревност като в детската градина
Позицията „Или АЗ, или той” изглежда малко или повече адекватна в средната група на детската градина. Когато и училищните години са отдавна зад гърба ни, подобни ултиматуми, ревност и опит за контрол изглеждат най-малко странно.
Имате право на странични интимни и приятелски отношения, и ако вашият приятел не знае това, по-безопасно е да бъде прекратено общуването.
3.Всички ваши срещи завършват с махмурлук
Възможно да имате приятел, с когото да можете да се повеселите както трябва, да обиколите баровете, да вдигнете наздравица.
Но ако всяка ваша среща се съпровожда с прекаляване с алкохола, а на сутринта се чувствате зле от изпитото предходната вечер и се срамувате да си спомните онова, което се е случило, това е тревожен сигнал.
Приятелите трябва да имат общи интереси, но алкохолът не може да бъде единственият катализатор на отношенията. Тук вече става въпрос за други зависимости. Освен това общуването може да ви зареди с бодрост, а не да си лягате в леглото с главоболие и студен компрес на челото.
4.Играете си на мълчанка
Приятелските и интимните отношения са добри и продуктивни, когато се появява пълноправно партньорство. В еднаква степен давате и получавате, и става въпрос не само за материални неща.
Ако във всички разговори събеседникът почти през цялото време говори за това, което му е интересно на него, а вие само кимате и не успявате да кажете и дума, това е нормално само в един случай – на вашата врата има табела „психолог” и събеседникът не ви е приятел, а клиент.
5.Споделяте само лоши новини
Приятелството, както и бракът, са разчетени така, че да сме заедно в радост и тъга. Когато започнете да си изливате взаимно единствено негативизъм, пренебрегвайки добрите неща, които ви се случват, тези отношения не може да се каже, че са нормални...
Възможно е вие да се боите да споделяте щастливите моменти, защото след това ще последва критика, подценяване, опит за състезание. И това е много прозрачен намек, че на приятелството трябва да се постави край.
6.Приятелят ви много клюкарства
Между обсъждането на общите познати и тяхното осъждане лежи голяма пропаст. Ако приятелят обича да разкрива неприятни тайни, да намира несъществуващи недостатъци, трябва да се замислим, а можем ли да се доверяваме.
Голям е рискът и вашите тайни да се разпространят из града, и то в изкривен вид.
7.Предстоящата среща ни плаши, а не ни радва
Вече не включвате приятеля във вашите планове за прекарване на свободното време, а мисълта за случайна среща по-скоро плаши, а не ви радва.
И това не е просто тревожен сигнал, а сигнална сирена, която оповестява за необходимостта от това да се евакуирате от това приятелство.
За това, че вече нищо не ви свързва, намеква също нежеланието да прекарваме времето си заедно, когато си организирате срещи задължително каните още един или двама, за да са буфер между вас и да запълвате неловките паузи по време на разговора.
8.Приятелят изисква от вас действия, които ви вредят
Фолклорът се състои от хиляди пословици и песни за истинско приятелство и особено за помощ, по която се тества дали приятелството е истинско.
Да подадеш ръка на приятел в труден момент е нормално, но има сигнали, по които може да се определи, че човекът се превръща от приятел в паразит, на когото го интересуват вашите услуги.
Например, ако приятел ви помоли да станете по-рано да му подадете ток, за да запали, това е нормално.
Ако изисква същото от вас в момент, когато имате важно съвещание в работата, а след това се обижда, че не сте му помогнали, трябва да се замислите.
9.Винаги налага мнението си
Навярно с приятеля имате не само общи интереси, но и различаващи се. Например, обичате мексиканска кухня, приятел – японска. Но вместо да редувате ресторантите, на вас постоянно ви се налага да ядете суши и ролца от раци, а вашият приятел, дори и не дава да се спомене за мексиканска кухня.
По време на срещите ви слушате само музиката, която той обича, а вие нямате право да изразявате предпочитанията си.
Това трябва да се преустанови, приятелството се основава на взаимност, и ако само единият се налага, то тогава за друг тип взаимоотношения.
10.Страхувате се да бъдете уязвими пред вашия приятел
Отдавна общувате, знаете много неща един за друг, заедно сте попадали в смешни и в срамни ситуации, но сега ви е некомфортно да споделяте това с вашия другар.
Особено ако става въпрос за нещо важно. Възможно е той да не ви е подкрепил, да е бил саркастичен или груб. Във всеки случай, дори и да се държи добре, на вас не ви иска да споделяте с него съкровени неща, и това е намек, че пътищата ви се разминават.
11.Не знаете за какво да си говорите
В отношенията ви се случват всякакви неща, но като цяло те трябва да ви мотивират и да ви подкрепят.
Ако приятелството ви се е превърнало в преодоляване и се среща само заради носталгични чувства, време е да го прекратите или да потърсите нови взаимни предизвикателства.