Кой ли никога не е изпитвал странни усещания, виждал или слушал това, което всъщност не се случва, или е забравял цели събития от своя живот?
„Нима това са симптоми на психическо заболяване” – с ужас човек си мисли какво ли му има при сблъсъка с подобни проявления. Не всичко е толкова страшно.
В повечето случаи повод за паника няма. Много симптоми, които е прието да се смятат за признак на тежки разстройства, е възможно да се появят и при други заболявания, а понякога възникват и при напълно здрави хора.
Какви отклонения е възможно да са вариант на нормата и кога трябва да се търси лекарска помощ?
Психични отклонения - кога може да са нормални
1.Халюцинации – норма или патология
Прието е да се смята, че халюцинации се появяват на хора, болни от шизофрения, а също и страдащи от алкохолна и наркотична зависимост. Всъщност невинаги.
Халюцинациите могат да бъдат признак на соматична болест, а понякога дори възникват при напълно здрави хора.
Една от причините за поява на халюцинации е мигрена с аура. Най-често зрителните халюцинации възникват в период на аура, предшестваща главоболието.
Човек може да вижда петна, ярка светлина, линии или очертания на предмети, които всъщност ги няма в полезрението.
В някои случаи заобикалящите човека предмети намаляват или се увеличават в неговите очи. За това явление, дори има специален термин – „синдром на Алиса в страната на чудесата”.
Понякога по време на пристъп на мигрена се чуват странични звуци и се усещат несъществуващи миризми.
При здрави хора зрителните и звуковите халюцинации могат да възникнат непосредствено преди заспиване. Наричат ги хипнотични халюцинации. При заспиване е възможно да виждаме някои картини, да слушаме гласове, да чувстваме леко докосване.
Тези халюцинации, протичащи в състояние на дрямка, тоест между сън и наяве, често плашат хората, защото за разлика от сънищата, тези илюзии са достатъчно реалистични.
Това обаче е напълно нормално явление, с които се сблъсква всеки трети човек. Особено често виждат халюцинации хора при силно недоспиване.
2.Проблеми с паметта – признак на болест
Случва се така, че от паметта изчезват цели епизоди от живота ни. Това не са задължително симптоми на психически или на неврологични разстройства.
Причина за подобни провали в паметта е употребата на твърде голямо количество спиртни напитки.
Такъв страничен ефект е възможен от приема на някои медикаментозни препарати, и по-точно от силни обезболяващи средства, които се изписват след хирургична интервенция, транквиланти, антидепресанти, седативни средства и дори антихистамини.
Още една причина от възникване на провали в паметта може да стане силен психологически стрес. Понякога хората, преживели силно душевно сътресение, се развива посттравматично стресово разстройство.
Един от главните симптоми е, че човек не е в състояние да си спомня детайли от събитията, предизвикали психологическа травма.
В такава ситуация загубата на паметта се превръща в защитна реакция на организма, който не е в състояние да се справи със силен стрес.
Когато предпазва човек по подобен начин, организмът му прави мечешка услуга, защото не дава възможност да преживее травмата.
Затова психотерапевти и психолози се стараят да върнат спомените на човек, а след това да се научи да живее с тях.
3.Мравки под кожата – симптоми на различни заболявания
Когато почувства за първи път, че нещо пълзи под кожата, човек може доста да се изплаши. И това е напълно обяснимо. Съществува, дори специфична форма на психоза, при която човек си мисли, че вътре в него живеят паразити.
Подобно състояние се нарича дерматозойна мания, може да е отделно психическо разстройство, тъй като е един от симптомите на шизофрения.
„Мравките под кожата” невинаги са доказателство за развитие на психически заболявания. Не е изключено причина за подобни усещания да е синдром на неспокойните крака.
В списъка на неговите проявления, обикновено напомнящи за себе си вечер, са мравки под кожата, мравучкане и дискомфорт в областта на краката.
В някои случаи за справяне с мравучкането са ефективни - промяната на начина на живот, редовни физически натоварвания, масажи, ограничаване на кафетата и на спиртните напитки.