Този продукт може да замени и крем за лице, и да полира мебели, и средство против комари.
От гледна точка на храненето – кокосовото масло е съмнителен продукт, в него почти няма витамини, изключително малко са минералите и микроелементите. За сметка на това са много наситените мазнини – в една супена лъжица са около 12 грама, което е повече от половината от максимално препоръчителната дневна доза.
От битова гледна точка обаче кокосовото масло е просто незаменимо. Може да се използва по десетки различни начини. И всеки от тях има научно потвърден ефект.
За какво и кога може да ни потрябва кокосовото масло
Как да използваме кокосовото масло за по-добро здраве
1.Профилактика на слънчеви изгаряния
Изследване показва, че кокосовото масло блокира до 20% от ултравиолетовите лъчи, които попадат на кожата. Според научните данни, това отговаря на слънцезащитен фактор 7.
2.Борба с кариес
Кокосовото масло е мощно оръжие против бактериите, които предизвикват образуване на зъбна плака, кариеси и заболявания на венците.
Учените установяват, че ако жабурим устата с течно кокосово масло в рамките на 10 минути, то количеството на патогенните микроби може да намалее толкова, колкото и при използване на специално антисептично средство. Ефектът, дори може да се сравни с вода за уста.
3.Отстраняване на лошия дъх
Все пак антибактериалните свойства на маслото помагат за справяне и с бактериите, които са причина за лошия дъх.
4.Помощ при раздразнена кожа
Редица изследвания доказват, че кокосовото масло овлажнява и възстановява кожата при различни дерматити не по-зле от традиционното минерално масло и от други средства.
5.Борба с пърхот
Кокосовото масло намалява количеството на дрождовидните бактерии, които често са причина за пърхот. Нагрейте 2-3 супени лъжици от него на слаб огън, докато се затопли и нанесете на скалпа.
Оставете за 30 минути под полиетиленова шапка, измийте с шампоан. Повтаряйте веднъж седмично.
6.Бързо заздравяване на рани
Заздравяващите свойства на кокосовото масло са потвърдени най-малко с опита върху мишки. При тези гризачи, при които драскотините са се обработвали с този продукт, раните се възпалявали по-малко, а кожата се възстановявала по-бързо и по-добре – с по-малък риск от образуване на драскотини.
7.Отстраняване на насекоми
Някои етерични масла, например, цитронела, от чаено дърво, лавандула, мента, са естествено средство за защита от ухапвания на насекоми. Не трябва обаче да се нанасят на кожата в чист вид, тъй като това може да предизвика раздразнение, а само в смес с базово, безопасно за епидермиса вещество.
Кокосовото масло е идеален вариант за тази основа. В едно изследване неговата комбинация с етерични масла-репеленти осигурява почти 99% защита от комари.
8.Справяне със сърбеж след ухапване от насекоми
Просто натъркайте пострадалото място с малко количество от маслото.
Кокосово масло за красота и за тяло
9.Укрепване на косата
Кокосовото масло е естествена алтернатива на готовите маски и кондиционери. Благодарение на своята уникална структура мастните киселини, които влизат в неговия състав могат да проникват в самия косъм така, както никое друго масло.
Това помага за понижаване на загубата на белтъка и за намаляване на уврежданията на кутикулите при разресване.
За укрепване на косата следва да се нанася, течно кокосово масло преди и след миене на скалпа и да се остави от няколко минути от 30 до час.
Продуктът може да се използва както в чист вид, така и да се добавят към него етерично масло, например, от розмарин.
10.Грижа за кожата на ръцете и на краката
Кокосовото масло може да е прекрасна алтернатива на овлажняващите и на омекотяващите кремове. Нанася се на петите или всички други участъци, където кожата изглежда суха и раздразнена.
11.Борба с неприятните миризми
Антибактериалните свойства на кокосовото масло го правят сравнително добър натурален дезодорант, който може да се нанесе на кожата, например, при изпотяване на краката или на ръцете.
За да бъде дезодориращият ефект по-изразен, добавете в кокосовото масло няколко капки от любимото етерично масло – от чаено дърво, мента, роза.
12.Грижа за кутикулата
Маслото помага за справяне със сухотата и с лющенето на кутикулата. Просто го втривайте в кожата около нокътните пластини.
13.Грижа за устните
При смес на кокосово масло с трапезна сол, се получава много добър ексфолиант за устни, който не само заглажда устните, но и видимо ги увеличава. Маслото също така може да е алтернатива на хигиенното червило.
14.Приготвяне на тонизиращ балсам за устни
Ако имате любимо червило, което вече е свършило, може да премахнете от апликатора остатъците от него, да ги смесите с кокосово масло, и ще се получи ефектен балсам.
В допълнение този балсам ще поддържа влажността на устните и дори ще ги предпази от слънцето.
15.Ексфолиант за кожата на лицето и за тяло
За да приготвим ексфолиант, следва да добавим към етеричното масло малко сода бикарбонат, утайка от кафе или кафява захар.
16.Борба с пъпките
Кокосовото масло има ярко изразен овлажняващ и антибактериален ефект, затова и при проблемна кожа може да се използва като крем, или като домашна маска за лице – нанесете на чиста кожа за 10-15 минути и след това измийте с топла вода.
По желание към маслото може да се добави мед, кисело мляко или яйчен белтък.
17.Профилактика на стареене на кожата
Същата маска за лице на основата на кокосово масло – прекрасно anti-age средство.
18.Стайлинг
Ако косата ви се накъдря при влажно време, нанесете на най-накъдрените кичури 2-3 капки кокосово масло, което преди това е натъркано на дланите.
19.Блясък на косата
Също масло, което сте разтъркали на дланите, добавя блясък към кичурите и ги прави да изглеждат като полирани. Следва да се отчете фактът, че ефектът ще е по-забележим на тъмни кичури.
И не прекалявайте с количеството масло – достатъчни са ви 2-3 капки, тъй като косата ви ще стане прекалено тежка.
20.Премахване на восък – кола маска
Ако използвате восък за епилация, ще ви потрябва кокосово масло за отстраняване на остатъците от средството от кожата или от другите повърхности.
Нанесете малко масла на лепкавите места и внимателно отстранете восъка с влажна кърпа.
21.Използва като крем за бръснене
Кокосовото масло подобрява плъзгането на бръснарските ножчета и овлажнява епидермиса. Особено подходящо е при чувствителна кожа.
22.Приготвяне на масажно масло
Смесете кокосово масло с няколко капки от любимото ви етерично масло – получава се отлично средство за масаж за домашни спа-процедури.
23.Премахване на грим
Нанесете няколко капки от маслото на памучен тампон и внимателно натъркайте с него лицето, докато напълно не отстраните червило, фон дьо тен и сенки, или пък пудрата.
24.Укрепване на миглите
Разтъркайте няколко капки от маслото на пръстите и го нанесете по линията на растеж на миглите. Също за тази цел може да се използва внимателно измита четка за нанасяне на пудра.
Оставете средството за няколко минути или дори за една нощ. Кокосовото масло помага на миглите да се възстановят след увреждания, и ги прави по-здрави.
25.Грижа за кожата около очите
Благодарение на овлажняващите и намаляващите загуба на белтък свойства, кокосовото масло помага за отлагане на появата на бръчки в тази деликатна област. Използвайте го като алтернатива на крем или серум за около очите.
Кокосово масло за приготвяне на храна
26.Безопасно пържене
Високото съдържание на наситени мазнини е един от основните недостатъци на кокосовото масло. То се превръща обаче в предимство, когато се касае за приготвяне на пържени ястия.
Наситените мастни киселини запазват своята структура при нагряване до високи температури. За разлика, от полиненаситените, които се съдържат в повечето растителни масла – слънчогледово, царевично, зехтин и други, те при пържене бързо се разрушават и се превръщат в токсични съединения.
Ако желаете да пържите картофи или пържоли, кокосовото масло е по-безопасният вариант, например, от слънчогледовото олио.
27.Смазване на съдове
Използвайте кокосово масло за смазване на съдове преди печене, за да избегнете прилепването на ястието към стените на съда.
Кокосово масло за битови цели
Екзотичният продукт ще ни помогне да се избавим от хранителните остатъци, които са прилепнали по дъното. Просто налейте кокосово масло в съда, изчакайте няколко минути, след това почистете повърхността с парцал.
28.Грижа дървените мебели
Натъркайте с кокосово масло дървената повърхност – тя ще стане блестяща, ще изглежда като полирана. Освен това продуктът може да действа като отблъскващо праха средство. Бонус – за разлика от предлаганите по магазините средства за полиране на мебели с остра миризма на химия, това растително масло е с фин аромат на ядки.
29.Грижа за дървени кухненски прибори
Кокосовото масло защитава дъските за рязане, лъжици, лопатки от дърво от пресъхване, придава им поддържан вид и, благодарение на антибактериалните си свойства осигурява лесна дезинфекция.
30.Грижа за китарата
Кокосовата мазнина може да се използва за смазване на струните на китарата.
31.Придаване на блясък на кожените изделия
Просто натъркайте повърхността на кожените предмети с кокосово масло, за да им върнете нежното сатенено сияние.
32.Смазка за панти на врати
За тази цел обикновено се използва грес, но ако не разполагаме с такава под ръка, кокосовото масло е достойна алтернатива.
Премахване на етикети и лепкави остатъци от пластмаса и стъкло
Нанесете масло на лепкаво място и оставете за няколко минути. Изтъркайте с кърпа или с хартия.
33.Премахване на дъвка
Кокосовото масло помага за отстраняване на остатъци или петна от дъвки от всякакви повърхности, сред които килими и дори от коса. Засегнатият участък се маже с кокосово масло, изчакват се няколко минути и се пристъпва към премахване.
34.Почистване на смесител, вана и душ
Смесете кокосово масло със сода за хляб до образуване на паста. Обработете металните повърхности с получената смес. Оставете за 10-15 минути, след това изтъркайте на сухо.
35.Премахване на ръжда
Ефектът не е гарантиран, но може да се опита. Нанесете маслото на металните участъци, засегнати от ръждата, оставете за няколко часа, след това натъркайте повърхността с мек парцал.
36.Придаване на блясък на изделия от бронз
Маслото от кокос е прекрасна алтернатива на полирането – при втриване то почиства бронзовата повърхност и подобрява нейния цвят.
37.Отваряне на заял цип
Ако не можете да отворете яке или чанта, нанесете на ципа малко кокосово масло, изчакайте минута и опитайте да отворите плавно.
38.Сваляне на пръстени от подути пръсти
Нанесете малко от растителното масло на подутите фаланги, масажирайте ги и опитайте да свалите пръстените.
39.Премахване на мъртви насекоми
С мек парцал разпределете по повърхността кокосово масло, изчакайте няколко минути, след това изтъркайте с чист парцал.
40.Разпалване на огнище
Вместо химически подпалки можете да използвате топчета памук, които предварително са накиснати в кокосово масло.
Кокосовото масло се появява сравнително късно на нашия пазар, тъй като България е разположена в умерения климатичен пояс и тук естествено не растат кокосови палми, от чиито кокосови орехи се добива това масло.
Кокосовото масло е вносен продукт у нас и бърз преглед из предлагащите го онлайн магазини показва, че цената за около 200 грама е над 7 лв.
Популярна негова алтернатива у нас е сланината, тъй като се отглеждат прасета, цената ѝ е може би два пъти по-ниска и също е стабилна при пържене.
Едно от основните предимства на кокосовото масло, както бе посочено и по-горе е, че запазва стабилност при нагорещяване и при над 180 градуса. Не започват да се образуват съединения, за които има данни, че могат да предизвикват рак.
Ако трябва да избираме с какво да пържим филии за закуска, например, или яйца, то имаме два варианта или да използваме традиционната у нас сланина или кокосово масло.
Привържениците на здравословния начин на живот може ще кажат, че сланината не е добър вариант, тъй като е източник на наситени мазнини, а кокосовото масло все пак е растителен продукт.