Без шампанско не минава нито една Нова година. Това е най-празничната и тържествена напитка! Ароматна, пенлива, развеселяващо – това само част от епитетите, използвани са пенливата напитка. Как мислите, какво е очарованието на шампанското? Нима всичко е в прозрачните мехурчета? Lechenie.bg разказва за удивителните факти, свързани с тази напитка.
1. Не всяко пенливо вино е шампанско
Всичките видове шампанско са пенливо вино. Но не всяко пенливо вино може да се нарече шампанско. Много хора смятат за шампанско всяка силно газирана винена напитка. Всъщност гордото име Шампанско трябва да носят само тези вина, които са произведени във френската провинция Шампан по специална технология и само от определени сортове грозде. Всичко останало, което виждате по магазините е пенливо вино.
Истинското шампанско е от скъпоструващите дефицитни напитки. Най-често се предпочитат именно пенливите вина.
2. Дяволска напитка
Изобретението на технологията за добиване на шампанско се приписва на монаха Пиер Периньон. Пенливото вино от Франция е на около 350 години, и дори има собствен рожден ден. Но дълго преди шампанското да стане напитка на аристократите, виното се нарича не другояче, а дяволско. В миналото вторичната ферментация на напитката е протичала в големи бъчви, които във всеки един момент е можело да се взривят. Неслучайно монасите, които се страхували от Бога, са мислели тази напитка за дело на дявола. Впоследствие обаче се научават да контролират процеса на вторична ферментация.
3. Милиони мехурчета в чашата
Неизвестно кой, кога и по какъв начин е изчислил, но съществува мнение, че в класическата бутилка шампанско живеят 49 милиона мехурчета.
Смята се, че качественото пенливо вино от Шампан трябва да се пени поне 10 часа, след като е налято в чаши. За съжаление, с такава устойчивост на мехурчетата не могат да се похвалят напитките, които много приемат за шампанско. Обикновено такива пенливи вина се разгазират за около час.
4. 6 атмосфери в една бутилка
Огромното количество мехурчета въглероден диоксид създава колосално налягане в бутилката – до 6 атмосфери. За пример – в една добре напомпана автомобилна гума налягането е 2 пъти по-ниско.
Как бутилката издържа на толкова нисък напор от газове? Тук отново трябва да кажем „благодаря“ на Пиер Периньон. Той измисля и съдове от дебело стъкло, и специална коркова тапа и юзда, която удържа тази тапа на място. Всичко това прави бутилките устойчиви на високо налягане, което създава въглеродният диоксид.
5. „Бърза“ тапа
Ако отваряме бутилката с шампанско неправилно, тапата от бутилката излита с голяма скорост – около 40 километра в час. Височината на полета на тапата може да достигне до 12 метра. Затова не трябва да се изненадвате, ако откриете олющена боя на тавана след празника.
6. 9-12 градуса – оптимална температура за сервиране на шампанско
Сомелиерите казват, че оптималната температура за сервиране на шампанско е 9-12 градуса. Само в този случай пенливото вино разкрива целия си букет, радва с мехурчета, с вкус и аромат. Не трябва да се прекалява, да се държи „в лед“ шампанското, което сме купили за Новата година.
7. Не е най-безопасната алкохолна напитка
За най-чиста и съответно най-безопасна алкохолна напитка се смята тази, която е произведена от грозде. Шампанското също се произвежда от грозде, но то е с високо съдържание на въглероден диоксид и лесно се пени и лесно можем да се напием с него.