Най-важното е да не се прекалява.

Кои са лошите навици, които всъщност може и да са полезни

1.Кафе

Пиенето на твърде много кафе е вредно за здравето, но в малки количества от него има полза. Кофеинът ускорява обмяната на веществата, повишава издръжливостта при тренировки и понижава риска от поява на камъни в бъбреците и в жлъчния мехур. Изследователи от Харвард пък установяват, че понижава риска от възникване на диабет тип 2.

Важно е обаче да пием не повече от 3 кафета дневно. И да не заменяме кофеинът със сън, в противен случай вредата от недоспиването ще надмине ползата.

2.Люлеене на стола

Това е истинско проклятие за всеки училищен учител, но от това действие има полза. По данни от изследвания люлеенето на стола помага за горене на калории. Освен това понижава риска от преждевременна смъртност при хора, които водят заседнал начин на живот.

Така че ако ви се налага да седите твърде много време в седнало положение, тогава не се притеснявайте да се люлеете на стола. И се старайте да добавите повече движение в своя живот.

3.По-рядко къпане

Когато използваме сапун всеки ден, отмиваме от кожата естествените мазнини, благодарение на които остава гладка и овлажнена. А също, според имунолози, се лишаваме от полезни бактерии, които ни предпазват от болести. Така че ако през деня не сте се изпотявали и не сте занимавали с някаква мръсна работа, то можете да пропуснете банята или да измиете само интимните зони.

Разбира се, ако правим така няколко дни подред, на околните няма да им е приятно да са около нас. Ако понякога обаче нямаме сили за душ, няма нищо страшно. За зъбите обаче това не се отнася, необходимо е да се мият по два пъти дневно.

4.Излизане извън равновесие

Свикнали сме да сдържаме емоциите си, особено пред хората. От една страна, това е напълно разбираемо, тъй като никой не желае да общува с човек, който постоянно крещи на другите или прави истерии. Понякога обаче изпускането на парата е полезно за здравето.

Когато даваме свобода на емоциите си, намаляваме негативните ефекти на стреса и тревогите.

5.Излагане на слънце

Повечето от нас смятат, че без слънцезащитен крем изобщо не трябва да се излиза, в противен случай нараства риска от поява на рак на кожата. Известно количество светлина все пак е необходимо за образуването на витамин D в организма.

Например, организации по здравеопазване препоръчват да се прекарват по 10 минути на слънце без защита. Най-важното, да не се допуска зачервяване на кожата и да не се забравя нанасянето на такова средство, ако продължавате разходката.

6.Дълго излежаване през почивните дни

Не се притеснявайте от това, че през уикенда сте се излежавали до по-късно. Още повече, ако през седмицата постоянно не успявате да се наспите добре. Недоспиването освен всичко останало увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания и затлъстяване.

При достатъчно количество сън се увеличава продължителността на живота, подобрява се паметта и намалява стреса.

7.Поддаване на изкушения в храненето

Обикновено мечтаем за това, което сме решили да спрем да ядем. Не се измъчвайте и от време на време си разрешавайте да ядете това, което искате. Разбира се, ако постоянно се храним със захарни изделия и дюнери, то може сериозно да навредим на здравето си.

Понякога обаче следва да си позволяваме да нарушаваме правилата – така ще се чувстваме по-щастливи. И ще ни бъде по-лесно да се придържаме към принципите на правилното хранене.

8.Витаене в облаците

Много от нас смятат, че това е признак на мързел или вид прокрастинация, но понякога е полезно да се изключваме от реалността. Витаенето в облаците подобрява способността ни да разрешаваме трудни въпроси. Докато забравяме за задачата и мислим за нещо друго, в този момент мозъкът ни търси решения.

Учените забелязват това, като наблюдават хора на ЯМР-скенер. Когато участниците в експеримента витаели в облаците, то при тях се активизират областите на мозъка, свързани с решение на проблеми. И то по-силно, отколкото при работа над рутинни задачи.