Случва се очите да „изсъхнат” и при напълно здрави хора, и ако това състояние продължава достатъчно дълго, то е възможно увреждане на роговицата, а това е път към заболявания на очите.

По какви причини може да се развие синдром на сухото око при човек, който не страда от автоимунни или сериозни очни заболявания.

Какво е това синдром на сухото око

Красивото образно название си има и официално наименование – сух кератоконюнктивит, или сух кератит.

Сухотата на очите, която дава названието на болестта и която се явява причина за нея, може да се развие или при дефицит на слъзна течност, или при твърде бързо изпарение.

По данни на учените, днес от синдрома на сухото око страдат 5-6% от населението на планетата.

Класическите проявления на сух кератоконюнктивит – парене, усещане за пясък в очите, което може да се усили вечер, натиск на очите, може да се наблюдава зачервяване на бялото, да възникне усещане за чужд предмет в окото.

Най-често страдат едновременно и двете очи, което е признак на системен проблем. Очите при синдром на сухото око заради раздразнение е възможно, дори да започнат да сълзят, но това не са сълзи, които са ни нужни.

Това са воднисти, „емоционални” сълзи, които не защитават очите от външни въздействия, които са без свойство на смазка.

Не следва да се бърка синдром на сухото око с ксерофталмия – заболяване, което се развива на фона на гибел на конюнктивалните жлези и нарушения на обмяната на веществата в роговицата.

Болестта се развива най-често при деца до 9 години и често води до тяхната слепота.

1.Възраст

С годините рискът от развитие на синдром на сухото око нарастват – 1/3 от хората в напреднала възраст, 34% страдат от това заболяване. Това се случва, защото с напредването на възрастта образуването на слъзна течност намалява.

Решението на проблема в този случай е използване на изкуствени сълзи.

2.Лекарства

Сред страничните ефекти на много лекарства е намаляване на образуването на слъзна течност. В този списък попадат:

  • Бета блокери /за лечение на хипертония/, защото се понижава активността на слъзните жлези и се понижава стабилността на слъзния слой.
  • Антихистамини – за лечение на алергия, защото с 1/3 се понижава съдържанието на вода в слъзната течност.
  • Диуретици, защото намалява обемът на вътреклетъчната течност и на циркулиращата кръв, което предизвиква сухота на всички лигавици, а не само на очите.
  • Антидепресанти, защото влияят на хормоналния баланс, и като резултат на образуването и на състава на слъзната течност, съдържането на липиди се понижава.
  • Хормонални противозачатъчни – също понижават концентрацията на липиди в сълзите и влияят на функцията на мейбомиевите жлези.

И дори препаратите „Изкуствена сълза” провокират сухота в очите, тъй като съдържат неблагоприятно влияещи на зрителните органи консерванти.

Ако причината за сухото око са лекарства не трябва да ги спираме веднага. Необходимо е да се консултираме с лекуващия ни лекар, дали можем да го спрем без странични ефекти.

3.Работа на компютър

Въпреки разпространеното мнение, причината за сухота на очите при дълга работа пред компютъра не е мониторът, нито пък е малкият шрифт.

Съвременните монитори и екрани на телефоните са далеч от електронно-лъчевите тръби, които са се използвали при по-старите модели компютри.

Днес те са на практика безопасни за очите, а очите стават по-сухи пред монитора, тъй като се мига по-малко.

Решението на проблема – можем да запомним и да се научим да мигаме по-често. Или на всеки 20 минути да правим лека физзарядка за очите, като включим и интензивно мигане.

4.Менопазуза

Как се спомена и по-горе, нарушенията на хормоналния баланс също могат да станат причина за сухота на очите. Всички жени по света, доживели до определена възраст, навлизат в този период, когато се променя хормоналният баланс – понижават се нивата на естрогените в кръвта.

Това става причина за синдром на сухотата на очите – естрогените отговарят за овлажняването на лигавиците, и по-точно за функционирането на мейбомиевите жлези, които се занимават с това. Резултатът е намаляване на образуването на слъзни течности.

Заместителната хормонална терапия невинаги решава проблема със сухотата на очите. Не е подходяща за всички, и не се назначава на всички. Има и свои противопоказания и странични ефекти, които могат да се окажат по-силни от синдрома на сухото око. Но и проблемът не трябва да се оставя без решение.

Ако очите съхнат постоянно, е висок рискът от увреждане на роговицата и за понижаване на зрението. Затова и има смисъл да се направи консултация с лекар на тази тема.

5.Операция на очите

Сред възможните странични ефекти след лазерна корекция на зрението – сухота на очите, заради временно увреждане на нервите, които инервират роговицата. Това води до намаляване на образуването на слъзна течност.

Състоянието може да продължи няколко месеца след операцията, и дори година. Но не трябва да се плашим, това е напълно нормално.

Следва да се направи консултация с лекар – какви капки са най-ефективни и безопасни за временната сухота на очите след операцията.

6.Недостиг на витамини

В списъка с витамини, които повишават риска от развитие на синдрома на сухото око, това са А и Д.

При недостиг витамин А се понижава стабилността на слъзния слой. Изследванията показват, че дори краткосрочен прием на витамин А повишава качеството на слъзната течност и се понижават проявленията на синдрома на сухото око.

Недостигът на витамин Д също е свързан с увеличаване на солеността на сълзите и нарушаване на стабилността на слъзния слой.

Наблюденията показват, че приемът на хранителни добавки с витамин Д повишава образуването на слъзна течност, намалява нестабилността на слъзния слой.

Намалява и възпалението на роговицата, дори се усилва действието на лекарствата за лечение на сухото око.

Съществува мнение, че качеството на слъзния слой може да се повиши, и от употреба на хранителни добавки с омега-3 мастни полиненаситени мазнини.

През 2018 г. в списание New England of Medicine е публикувано изследване, съгласно което продължителният прием на омега-3 мастни полиненаситени мазнини осигурява същият ефект при синдрома на сухото око, както и плацебото.

7.Обезводняване

Понякога сухотата на очите – това е резултат от всеобщото обезводняване на организма. Сред другите симптоми на това опасно състояние е тъмен цвят на урината и изобщо намаляването на обема на урината до минимум, световъртеж, тахикардия /ускорено сърцебиене/, състояние на силна умора и недостиг на енергия.

Обезводняването е вредно за организма състояние. Не следва да се докарваме до него, дори и да е със състезателна цел.

8.Сухота на въздуха

Очите стават сухи, ако в помещението, в което е човек, въздухът е твърде сух. Показателите на влажността не трябва да се понижават под 35-45% - при нагретите радиатори през най-студените зимни дни това е най-комфортната атмосфера за организма.

Сухотата на очите може да се усили, ако човек е на постоянно течение – от климатик, например, тъй като въздушният поток ускорява изпарението на слъзния слой.

За регулиране на влажността на въздуха през зимата помага овлажнител, а от климатик по-добре да стоим по-далеч.

9.Контактни лещи

При синдрома на сухото око контактните лещи са противопоказни. Вярно е и обратното – неспазването на правилата за носене на контактни лещи може да предизвика синдром на сухото око. В този списък с правила влизат:

  • Неспазване на режим на носене на контактни лещи – следва да се свалят през нощта и да не се носят повече от 12 часа;
  • Лещите е необходимо да се сменят в съответствие с инструкциите;
  • Разтворът за лещите трябва да се подбира индивидуално заедно с лекар;
  • Лещите следва да се поставят при строго спазване на инструкциите, за да е възможно слъзната течност да циркулира свободно, и да не се натрупва, което може да доведе до по-сериозни проблеми.

Контактните лещи следва да се подбират с лекуващия лекар, който подробно ще ни обясни как да оперираме с тях, за да не докараме синдром на сухото око.