От 2010 г. до края на 2019 г. бяха направени няколко научни пробива.

През последните 10 години работата на лекарите се промени кардинално, благодарение на новите открития и свързаното с тях увеличаване на възможностите на медицинската практика.

Кои са най-важните, които ще променят живота ни до 2030 г.

Бионични протези

Преди няколко години за първи път бе имплантирано бионично око.

Протезата поема функциите на ретина на окото. Поставянето на такива протези може да стане рутинна процедура, но не се уточняват срокове.

Единственото, което забавя процеса, това е цената, която към момента около 150 000 долара.

Развиват се и технологиите за протезиране на мъжки полов член – едно от най-сложните направления в тази сфера. Операцията по поставяне на протеза на пениса се превръща в обичайна процедура, и в някои клиники вече е като на конвейер.

Днес има два типа протези, които се смятат за актуални – пластични /полутвърди/ и хидравлични. Първите не променят обема си, и необходимото положение трябва да се задава ръчно.

Вторият вид протеза изглежда по-естествено и струва по-скъпо, около 7-10 хиляди долара.

Действа на основата на течност, която се подава към резервоар, и която изпълва протезата и може да се използва.

През 2017 г. беше публикувано изследване за работата на още един вид протеза на основата на още една технология – авторите предлагат използване на нитинол – лек метал с мемори ефект, който променя структурата си под действието на топлина.

Победа над хепатит С

Тази болест често се нарича ласкав убиец. Вирусът може с десетилетия да е в организма и да не напомня за себе си, след което да доведе до развитие на цироза или рак на черния дроб.

По света от хепатит С по света боледуват около 71 млн. души, а у нас може би достигат няколко десетки хиляди.

След 2000 г. ефективността на терапията с интерферон бе само около 40-80%. Пациентите предпочитали да живеят с вируса, с надеждата че няма да стане агресивен.

През 2015 г. на пазара бяха пуснати препарати с пряко антивирусно действие, което кардинално промени ситуацията.

Новите лекарства излекуват до 90% от заразени с хепатит С и са без сериозни странични ефекти.

У нас НЗОК осигурява 21 млн. лева за лечение на 650 болни от хепатит С с антивирусни препарати, като се отчита 95-97% успех на терапията, т.нар. безинтефероново лечение. За първи път антивирусното лечение на хепатит С започва да се прилага през 2017 г.

Лечение на фрактура на шийката на тазобедрената става

Ако в напреднала възраст се счупи шийката на тазобедрената става, това бе почти равносилно на смърт. Продължителното залежаване при стари хора неизбежно води до летален изход.

Тази „поличба” запазва своята актуалност в края на 20-ти и дори в началото на 21-ви век.

Най-опасното било, че при най-простия метод на лечение с фиксиране на ставата с шина пациентът трябвало да лежи, докато костите не зараснат.

При този метод на лечение, днес се определя като консервативен, ставите не се снабдяват с кръв пълноценно, и зарастването на костите се забавя. В допълнение в напреднала възраст се появявали рани от залежаване, възниквали проблеми с червата и пневмонии.

След 2000 г. се появяват изследвания, които статистически показват, че операциите са много по-ефективни.

Съединяването на костите с винтове, остеосинтеза, и смяна на ставата с изкуствена – ендопротезиране, дава възможност пациентите с фрактура на шийката на тазобедрената става да бъдат вдигнати на крака за няколко дни.

След това става възможно започването на рехабилитация и съвсем скоро – прохождане. Колкото и да е странно, при това състояние на съвременната хирургия и анестезиологията рисковете, свързани с операцията на шийката на тазобедрената става, са несравнимо по-малки с тези дълго залежаване.

Операции с роботи

На роботите ръцете не им треперят – това е само един от очевидните аргументи в полза на технологиите на съвременната хирургия.

Един от най-известните роботи-хирурзи е системата Да Винчи, която е като продължение на очите и ръцете на лекаря.

Към ръцете на робота се присъединяват необходимите инструменти, на екрана се показва триизмерно изображение на тъканите, на които се извършва операция. И хирургът може да се работи с голяма точност.

Роботизираните операции имат немалко предимства. Пациентът губи по-малко кръв, операционните рани заздравяват по-бързо, остават по-малки белези. У нас има 4 робота Да Винчи – 2 в Плевен и още 2 в София в болниците „Токуда” и в „Доверие”.

Съгласно Националния рамков договор от 2018 г. НЗОК заплаща до 179 операции с робота на цена от 8000 лева. При надвишаване на лимита интервенцията е за сметка от пациента, дори и да е здравноосигурен.