Човек от хилядолетия живее с животните и ги променя по свое желание. Но и животните променят хората. Те не само ни правят по-добри и по-щастливи, но и ни помагат да сме по-здрави.
Според статистиката стопаните на кучета и котки средно живеят с 5 години повече. Домашните любимци помагат при болки в сърцето и пет терапията е сред основните помощни лечебни направления.
На 4 октомври се отбелязва Световният ден на животните. Какви уникални бонуси получават стопаните на домашни любимци, понякога дори и снимката на животно помага за по-бързо оздравяване?
Как ни помагат да се чувстваме по-добре домашните любимци
Човек и другите животни – как започва всичко
Днес зоотерапията е популярно направление. Например, в САЩ, домашните любимци са почетни служители на много детски болници, домове за стари хора и дори на военни поделения. Там те не служат, а помагат при адаптацията на начинаещи военнослужещи и за възстановяване на тежко ранени.
Всичко започва в далечния 18 век във Великобритания. В психиатрична болница започват да лекуват пациентите с животни: на фона на разпространената насилствена терапия ежедневният контакт на болните с кучета и котки наистина прави чудеса.
От анималотерапията консервативните британци не се отказват и днес. В някои аптеки и до днес може да се поръча и закупи лечебна котка. И то непременно в бял цвят.
Животни се дресират специално за зоотерапия се дресират, подготвят ги няколко специалисти – лекар, дресьор и специализиран психолог.
Тази терапия обикновено не е евтина и не се покрива от здравната застраховка, у нас също не влиза в задължителния пакет от здравни дейност, гарантирани от бюджета на НЗОК, но разказите за ефекта от общуването с делфини, коне и кучета поддържа интереса на пациентите.
За положително влияние върху здравето и развитието не е необходимо домашните любимци да са специално обучени. На практика е подходящ всеки един домашен любимец – от котки и кучета до мишки и влечуги. Как те ни помагат?
Здраво сърце
Домашните любимци помагат за поддържане на сърдечно-съдовата система в по-оптимално състояние, и това е научно доказан факт. Потвърждавано е неведнъж и то в различни държави.
Основно изследователите са се съсредоточавали върху изучаването на стопани на четириноги, като сравнявали тяхното здравословно състояние с хората от същия пол и на еднаква възраст, които нямат домашни любимци.
И да: във всички изследвания се оказва, че ако у дома имаме животни, то болестите на сърцето ни застигат много по-рядко.
Железни нерви
Всяко домашно животно, птица и влечуго е стимулатор на образуване на хормона окситоцин. Това съединение ни помага да станем по-спокойни и уравновесени и по-слабо да реагираме на стрес.
Ако разбира се, домашният любимец и стопанинът живеят в хармония, а не се дразнят един друг.
Рибките в аквариума също помагат за намаляване на стреса, макар и това да не се дължи на окситоцина. Наблюдаването повишава активността на мозъка, сходна с вълните по време на медитация.
Допълнителна полза от аквариума – корекция на микроклимата у дома и овлажняване на въздуха, профилактика на остри вирусни инфекции и пристъпи на астма.
По-малко болнични и ходене на лекар
Това е очевиден бонус за стопаните на кучета, които трябва да се разхождат. И колкото повече ги разхождат, толкова повече са ползите за здравето.
Дори и домашните кучета, които не се вадят навън, и котки, които сами се разхождат, също ни стимулират да се движим малко повече.
В мащабно изследване немски учени анализирали 9000 стопани на домашни животни – котки, кучета, риби, птици и други.
Изучавало се колко често хората с домашните любимци се обръщали към лекар в рамките на 5 години.
Най-често ходели на лекар тези, в чиито домове живеели само хора, а животни там не се допускали.
Регенерация на клетъчно ниво
Изследователи от института на Северна Каролина доказват, че честота от 22-44 херца ускорява процесите на регенерация на клетки.
На такава честота са звуците на мъркащите котки, затова и днес котешката терапия се радва на толкова голяма популярност.