Контактът с дим води до мутации, благодарение на които устойчив към антибиотици златист стафилокок става още по-неуязвим.
Резултатите от изследването, проведено от група учени от университета Бат, Оксфордския университет, Кралския колеж на Лондон и Университета на Барселона, бяха публикувани наскоро.
Супербактериите стават още по-неуязвими от цигарения дим
Устойчивият на метицилин златист стафилокок се определя като супербактерия, тъй като издържа на повечето известни антибиотици.
MRSA е отговорен за развитието на тежки, трудни за лечение инфекциозни заболявания – от кожни инфекции до пневмонии и ендокардит.
Смята се, че супербактерията присъства на лигавицата на носа, устната кухина и гърлото – по различни оценки, от 30% до 60% от населението на Земята.
Златистият стафилокок е една обикновена бактерия, която се превърна в опасна, поради непремерената употреба на антибиотици. Необходим е по-строг контрол при изписване и продажба, за да не се стига до нарастване на случаите на резистентни бактерии.
Стават нечувствителни към повечето антибиотици и инфекциите, които предизвикват на практика стават невъзможни за излекуване.
В рамките на серия лабораторни експерименти учените подлагат 6 различни щама на супермикроба на въздействие на цигарения дим.
Тези щамове MRSA са подбрани, заради своята специфична вирулентност, тоест способност да се заразяват и разпространяват.
Изследователите установяват, че цигареният дим е предизвикал при повечето щамове генетични мутации, които още повече са повишили тяхната устойчивост към най-силните антибиотици. Освен това се усилват бактериите и тяхната способност за проникване в организма и образуване на биофилм – бактериални общности, с които борбата е много трудна.
Въздействие на цигарения дим - неуязвими колонии бактерии
И по-точно, започват да се формират на практика неуязвими колонии MRSA, адаптирали се към токсичните условия, които се създават, заради въздействие на цигарения дим.
По-рано тези бактериални колонии вече са откривани у пушачи, страдащи от хронични инфекции.
Предходни изследвания свързвали повишеното предразположение на пушачите към инфекции с вредното въздействие на цигарения дим с имунната система.
Новите данни показват, че пушачите често боледуват и трудно оздравяват, заради измененията протичащи с обитаващите тяхната носоглътка бактерии, смятат учените.