До това заключение стига изследовател от Канада, но неговото мнение е подложено на жестока критика от страна на научната общност.

Как уличните кучета могат да ни разболеят от коронавирус

Източник на новата коронавирусна инфекция могат да са уличните кучета, смята професор по биология от университета в Отава, Канада. Научният труд е публикуван в списание „Молекулярна биология и еволюция”.

В своя научен труд канадският професор се съсредоточава върху изследването на части от генома CpG и белтък в имунната система на животните ZAP, който помага за защита от вируси.

Учените предполагат, че новият коронавирус е еволюирал, като е успял да избегне защитният белтък ZAP, който предпазва организма от вируси, чрез понижаване на геномното CpG.

От хиляди анализирани геноми червата на кучетата са най-добър гостоприемник за репликация на вируса.

Наблюденията дават възможност за формулиране на нова хипотеза за произхода и предаването на SARS-CoV-2.

Предшественикът на този вирус и неговият родственик, коронавирусът на прилепите, са заразили червата на кучета, което може би е способствало за бърза еволюция на вируса при човек и неговото предаване на човек.

Това показва колко е важен мониторингът на атипичните коронавируси при уличните кучета при борбата с коронавирусната инфекция.

Защо кучетата не могат да ни заразят с новата инфекция

Според канадския професор, от куче до човек вирусът може да попадне по различни пътища – от директен контакт с животното, заразено с белодробната форма на заболяването, до ядене на кучешко месо.

Научната общност посреща изследването с голямо недоверие и дори възмущение. Завеждащият отдела по ветеринарна медицина към Университета на Кеймбридж – Великобритания, професор Джеймс Вуд отбелязва, че хипотезата на канадския учен се основава на компютърен анализ на геном на различни типове коронавируси, но това не е доказано с факти.

Професорът от Кеймбридж не вижда какво в този научен труд би могъл да подкрепи тази хипотеза, и е обезпокоен, че тази статия е публикувана в това списание.

Твърде много заключения и твърде малко преки данни. Трябва ли да се безпокоим, че можем да се заразим с коронавирус от нашите кучета или самите ние да им го предадем?

Отговорът на тези 2 въпроса е НЕ, заяви професорът по профилактична медицина и инфекциозни заболявания в Медицинския факултет на Университета Вандербилт Уилям Шафнер.

Днес не съществуват реални доказателства за предаването на SARS-CoV-2 от човек на куче. Напротив, неотдавнашно изследване сред животни показва, че вирусът трудно се размножава в техния организъм.

Домашните животни не могат да предадат на човек коронавирус, но кучетата могат да внесат инфекцията от улицата.

Според доктор на биологичните науки и професор от Института по системна биология в САЩ, за разлика от котките, които могат да се заразят от човек и да предадат инфекцията на друга котка, кучетата не боледуват от COVID-19. Вирусът не се размножава в техните тъкани, но може да се съхрани в тяхната уста и в червата.

Кучетата са много любопитни, затова ако ги разхождате по 4 пъти дневно и то подуши салфетка, която е използвал заразен човек, то могат да ви докарат инфекцията у дома.

Защо трябва да следим домашните кучета, когато ги разхождаме

Препоръката, която дават изследователите, е да следим своите четириноги домашни любимци, когато ги разхождаме и не трябва да ги пускаме от повода.

Все пак не е вярно, че уличните кучета разпространяват инфекцията, но е желателно да избягваме контактът с тях.

За разлика от домашните тях няма кой да ги контролира и съответно могат да станат скрити носители на коронавирусната инфекция.

Това откритие съвсем не е основание за масовото изтребване на уличните кучета по заповед на РЗИ.

Желателно се организира по-добър контрол по отношение на продажбата на кучета, както и маркирането им.

Така ще може да се проследява кой е изхвърлил съответното куче на улицата и съответно ще може да му се търси отговорност.

Сега такъв ред не е създаден и затова всички големи градове има сериозни проблеми с уличните кучета.