Ритъмът на употреба на алкохол влияе на вероятността от тежки нарушения на ритъма на сърцето.
Напиването през уикенда по-безопасно от пиенето умерено всеки ден
В ново изследване се установява, че предсърдото мъждене е по-вероятно да се развие при умерено пиещи всеки ден, отколкото при тези, които обичат да се напиват през уикенда.
Изпиването на 1-2 питиета – 12-24 грама чист алкохол на ден увеличава риска от развитие на аритмия повече, отколкото напиването през уикенда.
Препоръките за употреба на алкохол имат за цел намаляването на общото количество спиртни напитки, които се пият, а не на честотата. За защита от предсърдно мъждене е важно по-рядко да се пие.
Предсърдното мъждене е най-разпространеното нарушение на сърдечния ритъм, увеличава се риска от инсулт с 5 пъти.
Симптомите се състоят в нередовен пулс, задух, умора, болки в гърдите и световъртеж. Продължително време това състояние може да протича безсимптомно.
В едно от предходните изследвания вече се установява тясна връзка между употреба на алкохол и предсърдно мъждене.
Рискът се повишава с 8% на всеки 12 грама алкохол седмично.
До сега не е ясно какво влияе най-много – общото количество изпит алкохол или колко често човек го пие.
В новото изследване учените анализират данните на почти 10 милиона души и установяват, че хората, които пият всеки ден, са с най-висок риск от развитие на аритмия сред всички участници в изследването.
Най-нисък е рискът при тези, които пият само веднъж седмично, дори и да си позволяват по много – повече от 60 грама чист етанол.
Предсърдно мъждене по-малко вероятно при напиване през уикенда
В рамките на изследването са анализирани данни от 9 776 956 души без предсърдно мъждене, които си правят пълни изследвания през 2009 г. Също се съобщава и за навиците относно употребата на алкохол.
Участниците били под наблюдение до 2017 г. В рамките на наблюдението учените обръщат специално внимание на пристъпите на предсърдно мъждене и случаите на хоспитализация с тази диагноза.
Относно риска от предсърдно мъждене честата употреба на алкохол, макар и в малки дози, е по-опасна, отколкото ако се пие рядко, но по много.