Днес морбили или дребна шарка се отнася към контролируемите инфекции – против болестта съществува ваксина, която помага за изграждане на устойчив имунитет.
Но въпреки това според Световната здравна организация това е една от основните причини за детска смъртност.
Регистрираните у нас нови случаи на дребна шарка са повод да се запознаем по-подробно с възможните усложнения - краткосрочни и дългосрочни.
Усложнения на морбили - защо може да са опасни
Заразяване с морбили
Провокаторът на дребна шарка е вирус, източник на инфекция, засегнат човек. Вирусът може да се разпространява по въздух на 400 метра, а неговата заразност е почти 100%.
Затова и до появата на ваксините против морбили инфекцията е предизвикала епидемии.
Първите симптоми на болестта:
- Температурата може да се повиши до 40 градуса
- Силна слабост
- Суха кашлица
- Ринит с прозрачни секрети
Характерните обриви се появяват по лигавиците – червените петна са добре видими в устата. След това, приблизително на третия ден от началото на симптомите, се откриват на кожата.
На този етап състоянието на болния може отново да се влоши, но след изчезване на червените петна здравословното състояние се подобрява и болестта преминава.
При норма тази вирусна инфекция продължава около 2 седмици, може да протича в лека форма.
Доста често обаче болестта завършва с различни усложнения. За съжаление, пълното тяхно предотвратяване е невъзможно. Затова развитието на болестта е потенциално опасно за всеки човек.
Все пак се разграничават някои рискови групи, при които морбили протичат неблагоприятно:
- Деца до 2 години
- Хронични заболявания на дихателната система
- Често боледуващи деца
- Деца с пороци на развитието
Усложнения на морбили върху дихателните органи
Най-разпространени усложнения на морбили при деца са увреждания на дихателната система.
Разделят се на 2 групи – вирусни и бактериални. Сред първите са заболявания, предизвикани от разпространение на вируса из организма.
Вторите се провокират от патогенни бактерии, които се активират на фона на понижен имунитет. Подобни усложнения най-често възникват на 5-10 ден, а могат да се развиват и тогава, когато болният оздравее.
Сред най-разпространените усложнения на дихателните органи са следните:
- Пневмония – най-честата причина за морбили при децата, това е развитие на възпаление на белите дробове. Вирусната пневмония, вследствие на морбили много трудно се поддава на лечение, бързо прогресира и води до дихателна недостатъчност. Бактериалната може да протича в тежка форма, изисква допълнително лечение, може да доведе до абсцес на белите дробове.
- Ларингит с развитие на круп – разграничават се ранен и късен круп от морбили, двете заболявания предизвикват тежки продължителни пристъпи на задушаване.
- Бронхит и по-опасна форма бронхиолит /възпаление на бронхиолите/
Други усложнения на морбили при деца
Дихателната система първа реагира на вируса, но морбили при деца и възрастни могат да засегнат и други органи. Сред тези усложнения има относително безопасни, а някои застрашават живота или могат да доведат до инвалидност.
Дребната шарка е възможно да стане причина за следните здравословни проблеми:
- Възпаление на средното ухо /отит/, което е потенциално опасно, поради повишения риск от развитие на глухота.
- Увреждане на очите – на фона на инфекции често се развива конюнктивит, кератит, а в редки случаи активността на вируса може да доведе до слепота.
- Възпаление на сърдечния мускул /миокардит/ - открива се при 20% от разболелите се.
- Недостиг на тромбоцити в кръвта /тромбоцитопения/ - на фона на болестта под кожата се появяват кръвонасядания. В съчетание с други заболявания може да доведе до опасно кръвотечение, което не може да се спре.
- Енцефаломиелит, енцефалит, менингит – едни от най-опасни усложнения на морбили, които в 10% от случаите водят до летален изход. Децата, при които се засегне главния мозък, впоследствие страдат от главоболие, парализи, епилепсии, възможно е изоставане в развитието.
На фона на инфекцията възниква характерен обрив. Но това не е единствено увреждане на кожата, тъй като имунитетът отслабва и води до повишена активност на патогенните бактерии. Затова е възможно възникване на гнойници с различен размер, фурункули и други.
Дребната шарка е силно заразно заболяване и затова всякакви профилактични мерки няма да са ефективни. Единственото средство, което може да предпази нас и децата от опасни усложнения е ваксината.