Данните за заболеваемостта от държавите в Персийския залив са доста изненадващи. ОАЕ, Бахрейн, Кувейт и Катар имат най-много заразени с коронавирус и най-малък брой смъртни случаи. Смята се, че причината за тази странна на пръв поглед статистиката е горещият и сух климат.

Горещият и сух климат сериозна пречка за развитие на опасни пневмонии

Персийският залив е като вътрешно море, което чрез Ормузкия проток се свързва с Арабско море, което е част от Индийския океан. Разделя континенталната част на Азия от Арабския полуостров.

Заливът може и да е част от Индийския океан, но климатът по крайбрежието му е преобладаващо горещ и сух. Вече има основания да се предполага, че има тясна връзка между метеорологичните условия и нарастването на заболелите, тъй като вирусът е типично сезонен.

Данните за заболелите от държавите в Персийския залив потвърждават сезонността на COVID-19, която е свързана с климата.

Доказателствата са категорични, тъй като изброените по-горе страни са богати, със сравнително добре развити здравни системи, с достатъчно апаратура и добре оборудвани лаборатории, успели са да направят достатъчно тестове.

Една от тях, дори успява да направи тестове, колкото е 1/3 от населението на страната. Така статическите данни от държавите в Персийски залив са много по-точни, отколкото тези на останалите страни по света.

Само държавите по крайбрежието облагодетелствани

Двете водещи държави с излаз на Персийския залив са Иран и Суадитска Арабия. Те са много големи, Иран с население 84 млн., а Суадитска Арабия – 35 млн.

Големите градове на тези 2 държави и по-голямата част от населението не живее по крайбрежието, а във вътрешната им част, където климатът е с добре изразени континентални черти.

4 държави от Персийския залив – ОАЕ, Бахрейн, Кувейт и Катар са с типично морски климат, макар и да е сухо и горещо, въздухът там е с доста по-висока влажност.

И точно в тях се наблюдават едни от най-високите показатели на заболеваемост на фона на изключително ниска смъртност, дори рекордно.

Може би това се дължи на мащабното тестване, което позволява откриването още преди инфекцията да е започнала да прогресира и да предизвиква усложнения.

Ето и данните от днес, 7 юни – неделя:

  • Катар – потвърдени близо 68 000 случая, починалите по-малко, отколкото у нас – 54, у нас са близо 3 пъти повече. Направените тестове са над 250 000. Населението на страната е 2,8 млн. жители;
  • Бахрейн – над 14 700 случая, 25 летални изхода и близо 370 000 направени теста при население 1,7 млн.;
  • Кувейт – близо 32 000 потвърдени за COVID-19, от тях са починали 264, при над 315 000 теста направени, населението на страната е 4,25 млн.
  • ОАЕ – над 33 000 заразени с коронавирус, над 2,5 млн. направени тестове, 276 случая на летален изход и население 9,8 млн. души. По показател направени тестове ОАЕ надминава почти всички останали държави. У нас се очаква в следващите дни направените PCR-и да надминат 90 000 при 7 млн. население, докато в ОАЕ те са 2,5 млн. при 9,8 млн. души.

Сезонът е от решаващо значение за COVID-19 пандемията

За сравнение какво точно показват данните ще използваме като пример Италия, където към днешна дата са потвърдени почти 235 000 случая на COVID-19 на фона на изключително висока смъртност – близо 34 000 или над 15% при 60 млн. население.

Ако съотношението към броя на населението в Италия беше същото, каквото е в Катара, то на Апенините би имало 1,5 млн. потвърдени случаи на COVID-19 на фона на съвсем малко над 1000 случаи на летален изход.

Тези данни потвърждават тясната връзка между пандемията от COVID-19 с метеорологичните условия, както и с климатичните. В държавите с горещ и сух климат, макар и вирусът да успява да се разпространи сред населението, последствията не са толкова сериозни.

Ако обърнем внимание на сезона, ще забележим, че има логика в подобни все още предположения.

Не е случайно, че епицентърът на епидемията се измества към Южна Америка, поради началото на зимния сезон в Южното полукълбо.