Грижата за зъбите е важна още при планирането на бременност, и този факт най-вероятно се знае от всяка жена. Какво може да се направи, когато в периода на очакване на бебе се наложи вадене на зъб?
Защо при бременност е голям рискът от вадене на зъб
По време на бременност състоянието на зъбите се влошава. Още в нейното начало постепенно се повишават нивата на прогестерона – един от най-важните хормони, който способства за по-бързо прогресиране на кариес и заболявания на венците.
Бъдещите майки не успяват да си набавят достатъчно количество калций от храната.
Концентрацията на важния минерал в кръвта се понижава и започва неговото „отмиване” от костната система, включително и от зъбите.
При бременност ваденето на зъб крие по-големи рискове
Бременността не е противопоказание за дентално лечение, но е необходимо да се помни, че първите 3 и последните месеци са най-неблагоприятни за дентални интервенции.
Същевременно е голям рискът от спонтанен аборт или от преждевременно раждане.
При спазване на тези препоръки намалява риска от възникване на усложнения като алвеолит, неврит, а също се понижава вероятността от ограничаване на подвижността на долната челюст:
- Ваденето на зъби следва да се предшества от консултация с гинеколог и специалист по вътрешни болести;
- Не трябва да се създават стресови ситуации за организма преди и след интервенцията;
- По време на бременност не е препоръчително да се правят рентгенови снимки;
- Ваденето на зъби е само под местна упойка, използването на пълна е недопустимо;
- Лекарствените препарати трябва да се дозират точно с отчитане на продължителността на лечението и месецът на бременността въз основа на консултациите със специалист по вътрешни болести и гинеколог.
Едно от най-честите усложнения след вадене на зъб – това е повишение на телесната температура.
За здрав човек временното повишаване на телесната температура не е свързано с усложнения, но бременността е изключение.
При какви проблеми не може да се избегне вадене на зъб
Ако има възможност да се отложат всички дентални интервенции за след раждането на детето, то по-добре да се възползваме от това.
Ако състоянието го налага, то процедурата трябва да се извърши под контрола на специалистите, които наблюдават бременността.
Ваденето на зъб при бременността не може да се избегне, ако:
- Болката не отшумява и обезболяващите са безсилни;
- Кариес е предизвикал остро възпаление на тъканите на пародонта;
- Възпален е нерв;
- Възникнало е злокачествено новообразувание;
- Получена е травма.
При бременност не е желателно да се вадят мъдреци.
Кога е най-подходящо да се вади зъб при бременност
Зъбът трябва да се извади от зъболекар при наличие на описаните по-горе показания и след като бременността съгласува процедурата със своите лекуващи лекари – гинеколог и специалист по вътрешни болести. Методиката на екстракция зависи от месеца на бременността.
В първия триместър на бременността вероятността от усложнения след вадене на зъб е най-висока и самата процедура се определя като опасна.
През този период активно се формират вътрешните органи на детето и протичат значими хормонални промени.
Ваденето на зъби през първия триместър може да повлече след себе си прекъсване на бременността, затова тази процедура трябва да се избягва или да се отложи поне до началото на 4-тия месец.
Във втория триместър рисковете за майката и за детето са значително по-малки, тъй като всички органи на бебето са формирани и плацентата е стабилна.
Това е най-благоприятното време за дентални процедури. През третия триместър ваденето на зъби не желателно, тъй като е възможно да се стигне до преждевременно раждане.
Какви обезболяващи се използват при вадене на зъби при бременност
Днес зъболекарите използват препарати с понижено съдържание на адреналин 1 към 200 000 или без вазоконстриктор.
Тези обезболяващи са най-подходящи за бременни, тъй като не попадат в плацентата, и съответно няма да навредят на детето.