Френски учени доказаха, че нагряването на проби, съдържащи новия коронавирус, до 60 градуса, не е достатъчно, за да бъде унищожен напълно.
Защо 60 градуса не стигат за унищожаване на коронавируса
Необходимостта от провеждането на експеримента учените обясняват с това, че изследването на проби от биоматериали, съдържащи вируси, се извършва с помощта на PCR метода. За да може изследването на пробата да е безопасно, вирусите следва да се инактивират.
В предходни изследвания са използвани специални разтвори – буфери за лизис /разрушение/ на вируси, но те са предназначени на първо място за извличане на генетичен материал, а не за инактивация на вируса.
На този етап възникват разногласия по повод допълните условия за обработка на разтворите, съдържащи вирусни частици, за да станат безопасни за лаборантите.
Традиционно в лабораториите, работещи с толкова опасни инфекции, като с Ебола, буферният лизиращ разтвор с вируси се нагрява до 60 градуса в рамките на един час.
Изследванията на други коронавируси SARS-CoV и MERS-CoV показват, че термичната обработка е достатъчна унищожаване на голяма част от вирусните частици.
Сега се повдига въпросът, до каква температура следва да се нагряват пробите с SARS-CoV-2, за да ги унищожат напълно?
Изследователите опитват 3 възможни варианта с различна температура – 30 минути при 56 градуса, един час при 60 градуса и 15 минути при 92 градуса.
Температурата да се вдигне над 90 градуса за унищожение на вируса
Според получените данни, само нагряването на пробите в рамките на 15 минути при температура от 92 градуса води до пълна инактивация на коронавируса SARS-CoV-2.
При тази висока температура количеството на откритите с метода на PCR копия на РНК силно се понижавало, което влияело на качеството на изследванията.
При двата други режима количеството на вирусите в пробите след термична обработка съставлявало 10 TCID50/мл. Следва да се уточни, че TCID50/мл – това е вирусен титър, тоест колко дози се съдържат 1 мл, които са способни до доведат до увреждане на клетките в 50% от заразените епруветки с клетъчна култура.
В този случай това означава, че в 1 мл, който е нагрят до 56 градуса или до 60 градуса остават 10 дози коронавирус, които могат да заразяват живи клетки.
Учените подчертават, че аналогични резултати са били получени в по-рано проведени експерименти с други коронавируси – SARS-CoV и MERS-CoV.
Така пълното унищожаване на вируса протича само при достатъчно висока температура. От друга страна, дори обработката на разтвора при 60 градуса е достатъчна, за да намали количеството на вирусните частици.
Що се отнася до безопасността на лабораторните проби за служителите на лаборатории, то учените посочват, че в кръвта на болен, дори в остър стадий на COVID-19 концентрацията на вируса не е висока, затова 56-60 градуса са достатъчно, за да бъде сведен рискът от заразяване до нула.
Кръв обикновено се взима за изследване с помощта на имуноензимен анализ, това са т.нар. бързи тестове, с които се откриват антитела към вируса.
Къде е най-високата концентрация на коронавируса
Най-висока е концентрацията на вируса в намазката гърлен секрет, който се използва за PCR тестовете. В такъв случай 60 градуса съвсем няма да са достатъчни за унищожаване на вируса и съответно за предпазване на работещите в лабораторията.
При по-високи температури обаче вирусът се разрушава, което може да доведе до погрешно отрицателни резултати.
Най-масово е тестването на Фарьорските острови, като направените там близо 6000 теста, поради малкият брой на населението – под 50 000 души. Затова на 1 млн. души общият брой на направените тестове е 122 000.
След това е Исландия, където населението е колкото това на Пловдив – около 380 000 души. Направени са над 40 000 теста за коронавирус и така на 1 млн. души се падат над 120 000 теста.
От държавите, които са сравними по население с България, дори и по-голямо като Швейцария, направените тестове са над 216 000 или 25 000 на 1 млн. души.
От по-големите държави Италия провежда масово тестване. Въпреки отслабване на интензитета на разпространение на коронавируса, тестването продължава да е доста масово. Към момента са направени над 1,3 млн. теста за коронавирус. И въпреки това се отчита спад на заболелите.