Вирусът Зика по време на бременност причинява микроцефалия и трябва да се добави към списъка на известните вродени инфекции като токсоплазмоза и рубеола.

Въпреки това остават много въпроси, и не на последно място ролята на предишната инфекция с денга и трудностите при откриване на микроцефалия.

Новото проучване обхваща всички бебета, родени с микроцефалия в 8 държавни болници в Пернамбуко, Бразилия, между 15.01.2016 и 2.05.2016.

За всяко бебе, родено с микроенцефалия, учените правят 2 контроли със следващите 2 бебета, родени без това състояние.

Изследователите също така направили сравнение между здравите бебета и тези, родени с микроцефалия, в зависимост от местожителството на майката и терминът на бременността.

Бебетата били тествани за вируса Зика и за наличие на антитела към него. Техните майки били тествани за Зика и Денга вируси.

Снети били и мерките на главата на всички бебета с микроцефалия, и също им било направено сканиране на мозъка.
Резултатите показват, че 80% - 24 от 30, от майките на бебетата с микроцефалия имали Зика инфекция. Това се равнява на 64% - 39 от 61, от тези на здравите бебета.

Високото съотношение на майките с положителен тест за други инфекции, като денга, вид херпес, наречен цитомегаловирус, рубеола и токсоплазмоза.

Въпреки това учените отбелязват, че няма значима разлика между майките на бебетата с микроенцефалия и тези на здравите бебета.

От 32 бебета с по-малки от нормалното размери на главата, 41% - 13 бебета, са с положителен тест за вируса за Зика, докато нито едно от бебетата в контролната група нямали Зика.

Скенерът на мозъка показал, че не всички бебета с това заболяване имали мозъчни аномалии – от 27 новородени, на които бил направен скенер, само 7 показали наличие на мозъчни аномалии. Факт, който изследователите установили.

Въпросите остават – каква е ролята на денгата

Изследователите призовават да се изчакат пълните резултати от всички 600 случаи и контролните групи, преди да се използват тези данни, за да се определи риска и връзката с други фактори.

Те отбелязват, че предварителните резултати надценяват силата на връзката – в случая между инфекцията с вируса Зика и раждането на детето с по-малък размер на черепа, предпоставка за нарушено развитие на мозъка.

Много въпроси остават – например, докато само надежден да се провери наличие на Зика вирус или антитела при новородени е да се изследва кръвта и гръбначната течност, не е ясно колко надеждно може да бъде определянето началото на Зика инфекцията през бременността.

Може ли това да обяснява защо 59% - 19 случая, от бебетата с микроцефалия са с отрицателен тест за Зика?

Друг важен въпрос е защо се заобикаля предишна денга инфекция?

В коментар на публикуваните резултати, д-р Патриция Бразил от бразилска фондация и Карин Нилсън-Сайнъс, професор в департамента по педиатрия в Калифорнийския университет, обръщат внимание на това как авторите призовават за спешна необходимост от единен диагностичен подход за микроцефалия, което състояние към момента е недобре дефинирано.

Непропорционална и пропорционална форма на микроцефалия

Съществува доста сериозен дебат не само в Бразилия, но и по света, как трябва да се диагностицира микроцефалия. Един от основните проблеми е разликата между непропорционална и пропорционална микроцефалия.

Бебетата могат да бъдат с поставена такава диагноза, ако наистина главата им е по-малка от размерите за тяхната гестационна възраст, и трябва ли да се поставя ако самото бебе е по-малко като размер.