Контролно-пропускателните пунктове по входовете на областните градове у нас бяха премахнати преди повече от месец, те бяха своеобразна еманация на ограничителните мерки.
И въпреки спадът и добрите новини по отношение на заболеваемостта в края на май, началото на юни, през последните дни заразените започнаха бързо да се увеличават, така понастоящем можем да кажем, че сме на прага на втора вълна на COVID-19 у нас.
Втората вълна сякаш подрани – какво да очакваме сега
Последните данни показват, че вирусът продължава да циркулира из страната, тъй като 18 области отчитат нови заразени за предходните 24 часа. Да, в повечето са по 1-2 само, като това може да се дължи на по-мащабното тестване.
Прогнозите есента да е втората вълна на COVID-19 сякаш няма да се сбъднат, тъй като вече като че ли започна у нас, тогава какво да очакваме през новия грипен сезон, може би трета.
Възможно е това с покачване на заболелите да е временно колебание, като към 20 юни новите заразени да намалеят до нивата от края на май, началото на юни.
Остава неизвестно колко ще е силен имунитет след преболедуване, колко дълго и надеждно ли предпазва от заразяване. Към другите коронавируси, които циркулират в човешката популация, отдавна и добре изучени, пожизнен имунитет няма. Едва ли COVID-19 е изключение.
Какво ще покаже тестът за COVID-19
Два са основните видове тестове за COVID-19.
PCR тестовете определят генетичния материал на вируса, а имунните тестове наличието в кръвта на антитела към него – имунни белтъци.
При преболедувалите от новата короновирусна инфекция данните от изследвания с голяма вероятност ще бъдат следните:
- Отрицателен PCR, което показва, че са се излекували – липса в организма на вирус;
- Имунен ензимен анализ – положителен, което показва прекарана инфекция и наличие в кръвта на защитни антитела срещу COVID-19.
Каква е разликата – вирус или антитела
Различните тестове са с различни механизми за откриване на COVID-19. Възможно е да се открие както самият вирус, така и следите от неговото пребиваване в организма.
Най-често използваният метод за откриване на РНК на вируса. Това е много дълга молекула, която кодира целия генетичен материал.
PCR открива фрагмент на кода, уникален за SARS-CoV-2 – вирус, който предизвиква заболяването COVID-19, затова и откриването на този фрагмент на РНК е признак за наличие на възбудителя в организма.
PCR е основен тест, защото тази реакция:
- Дава ранни положителни резултати, веднага щом започне отделянето на вируса – веднага след появата на симптоми и дори по-рано.
- На изследване подлежи всеки материал, било то кръв, секрет от носа или устата, храчки или изпражнения.
- Тестът е много точен, макар и понякога да дава погрешни положителни резултати, като чувствителността е висока – СЗО препоръчва използването на тестове с чувствителност не по-малка от 70-80%.
Имуноензимен анализ и другите серологични тестове са насочени към откриване на антитела в кръвта. Основно се откриват имуноглобулини от два класа:
- IgM – появяват средно седмица след заразяване, но изчезват след 1-2 месеца;
- IgG – образуват се по-късно, средно след 2 седмици, но не изчезват от кръвта доста дълго време;
Антителата се появяват за борба с вируса. Изследванията за тяхното определяне не са толкова точни. Ако има антитела, то те се откриват с вероятност от около 90%.
При различните хора имунитетът не е еднакъв, а при различните вируси антигенните свойства са различни.
Понякога антитела се образуват доста късно, затова и серологичните изследвания не се използват за ранна диагностика.
Освен това те често дават не само погрешно положителни, но и погрешни отрицателни резултати.
Антителата IgG циркулират в кръвта дълго – няколко месеца, а може и няколко години, а понякога и пожизнено. Засега COVID-19 си остава млада инфекция, затова няма данни колко дълго пази човека от заразяване.
С помощта на серологичните тестове може приблизително да се определи процентът хора у нас, които са прекарали COVID-19 в безсимптомна форма. За съжаление, изследването в Пловдив показа, че от 800 тествани само 12 имат антитела или малко над 1%.