Хипотезата за изграждане на стаден имунитет не намира научно потвърждение, според наскоро проведено изследване в Южна Корея.
Заключението е направено от политици от Южна Корея и Германия, двете държави се сочат за пример с успешното овладяване на инфекцията и недопускане на критични ситуации в системата на здравеопазването.
Защо в Южна Корея и Германия отричат изграждане на стаден имунитет
Министерствата на здравеопазването на Германия и Южна Корея още в самото начало на епидемията организират провеждането на противоепидемичните мероприятия по начин, който показваше, че не се залага на бързо изграждане на масов имунитет.
Не се отричаше и напълно, че може да се формира такъв. Сега съществува хипотеза, че може би немалко хора изобщо не са чувствителни към коронавируса, като с изграден клетъчен имунитет. При тях не се откриват антитела, но клетките им няма допуснат вируса да се възпроизвежда при евентуално излагане на него.
В периода от началото на епидемията през януари и февруари досега изминаха повече от 5 месеца. През това време се проведоха множество изследвания, въз основа на които бяха направени най-различни заключения.
Напоследък като че ли се налага становището, че след прекарване на инфекцията при повечето от хората не се формира траен имунитет. Това означава, че е възможно повторно заразяване след известно време, колко обаче, засега никой не се наема да потвърди.
В Кралския колеж на Лондон са провеждани наблюдения на 90 души, които са се били разболели от COVID-19. От това изследване се установява, че антителата в кръвта достигат своя пик около 20 дни след появата на първите симптоми.
Липсата на масов имунитет означава опасност от повторно заразяване
Ако приемем, че обикновено такива възникват 5-7 дни след заразяването, то антителата са най-много в кръвта около месец, след като вирусът е проникнал в организма и е започнал да се размножава.
Изследването на Кралския колеж на Лондон накара германски депутат, който е със специалност медицина, тоест лекар и експерт по здравните въпроси към една от управляващите партии в Германия, да обяви, че при коронавирусна инфекция масов имунитет не може да се изгради.
Германският депутат допълва, че понижаването на антителата около 3 месеца след преболедуването съвсем не означава, че имунитетът се губи напълно, а по-скоро, че вече не може да осигури пълноценна защита.
Твърдението на депутата не може да се приема за чиста монета, а по-скоро за лично мнение, тъй като не са провеждани изследвания, които да установят дали не се изгражда клетъчен имунитет, както при заболявания като хепатит Б, например.
При понижаването на антителата е възможно повторно заразяване, което може да крие риск от сериозни усложнения. Тялото не се възстановило напълно, особено след по-тежко протичане и прекаралият инфекцията отново се заразява.
Затова и прекаралите COVID-19 попадат в рисковата група, което от своя страна е в противоречие с идеята за масовия имунитет.
В Южна Корея липсата на стаден имунитет - на здравния министър
И докато във Федералната република заключенията за невъзможен масов имунитет са на депутат от една от управляващите партии, то в Южна Корея е публикувано официално становище от правителството в Сеул.
Здравният министър на азиатската държава смята, че корейците не могат да се изградят траен имунитет, тъй като от изследвани над 3000 души, проучването е проведено в Южна Корея, като антитела са установени само при 1 от тях.
За сравнение у нас също бяха провеждани изследвания, при които се търсеха антитела, едно в Пловдив и едно в Бургаска област и при двете се установиха антитела при 0,5-1% от участниците. Това е повече, отколкото в Южна Корея.
Ако се направи екстраполация, то това означава, че около 35 000-70 000 българи може би имат антитела срещу коронавируса.
Наличието на антитела само по себе си обаче не доказва наличието на имунитет, тъй като не са провеждани проучвания каква защита осигуряват те.
Заключението на здравния министър на Южна Корея, както и на депутата от Бундестага, е, че ваксината срещу коронавирус, дори и да се появи няма да осигурява пожизнен имунитет.
Ще трябва да се поставя всяка година, както тази против грип или може да се създаде двувалентна, която да е едновременно против грип и коронавирус. Така няма да се налага 2 пъти да се бие инжекция.