За ваната преди сън съществуват противоречиви мнения. Някои казват, че топлата вана е полезна за заспиването, други пък твърдят, че така ще се възбуди твърде много умореният организъм.

Край на споровете слага трудът на биомедицински инженери от Тексаския университет в Остин.

Анализ на 5322 изследвания показва как топлата вода влияе на съня

Протоколи от систематичен обзор позволиха на учените да анализират хиляди изследвания, свързващи вземането на душ или на вана с топла/гореща вода с качеството на съня.

Общо били разгледани 5322 изследвания, отговарящи на определени критерии за научност. Влиянието на водните процедури върху съня се оценявало по редица параметри. Общо време за сън, ефективност – количество време, прекарано в сън, и субективно качество.

Установено е, че температура между 40 и 42 градуса по Целзий подобрява качеството на съня по повечето параметри. Също при вана 1-2 часа преди сън заспиването се ускорявало средно с 10 минути.

Причините за това са разбираеми и добре проучени. Сънят и температурата на тялото се регулират от циркадни ритми, разположени в хипоталамуса на мозъка, които се управляват от 24-часови модели на много биологични процеси, сред които сън и бодърстване.

Температурата се понижава с 0.5-1 градус средно

Циркадният цикъл при средностатистическият човек се характеризира с понижаване на температурата средно с 0.5-1 градус приблизително около час преди обичайното време за лягане.

Продължава да намалява и по време на нощния сън. След това започва да се повишава, като играе ролята на биологичен будилник.

Топлите вани и душове стимулират терморегулаторната система на организма.

Предизвиква се значително увеличаване на кръвообращението в крайниците, което води до ефективно отвеждане на топлина и постепенно понижаване на телесната температура. Това е характерно за началото на сънения период.

Протича процес, който удачно се вписва в нормалните биологични ритми и усилва тяхното влияние.

Затова ако душ се вземе в подходящо биологично време – 1-2 часа преди сън, то способства за естествения циркаден процес и се увеличават шансовете не само за бързо заспиване, но и за подобряване на качеството на съня като цяло.