Човешкият мозък съдържа малко повече от 80 млрд. неврони, всеки от които се съединява с други клетки, създавайки трилиони съединения – синапси.
Принципът на действие на невроните – опроверган
Не е изненадващо, че в това многообразие лесно могат да се объркат, дори и учените. Въпросът как всяка отделна клетка допринася за функционирането на мозъка все още се дискутира.
До сега основна беше хипотезата от 1907 г. Тогава френският невробиолог Луи Лапик предложи модел, описващ как напрежението на мембраните се увеличава със сумирането на входящите токове.
Според модела на Лапик, когато сумата на токовете и като следствие напрежението достигне определен праг, невронът реагира с повишаване на активността, след което напрежението се насочва към мембраната.
Невроните трябва да натрупат голям потенциал
Това означава, че невронът не сработва, докато не натрупа достатъчно голям потенциал, чиято големина пряко зависи от входящите сигнали.
Приносът на Луи Лапик съвсем не е на последно място . Въпреки това основният принцип на неговия модел „ интегрирай и стреляй” дълго време е относително безспорен, и е основа на повечето невронни схеми.
И едва след столетие екип от физици от Университета Бар-Илан в Израел успява да оспори принципът на действие на невроните.
Използвайки ново експериментално устройство, учените стигат до извода, че предходната теория е била погрешна.
Изследователите подхождат към въпроса от две страни – от една страна изучават природата на повишаване на активността, в зависимост от точката на приложение на тока към неврона, а от друга разглеждали влиянието на няколко входа на нервната възбуда.
Учените стигат до извода, че основното не е сума от входящи токове, а тяхното направление. Така например, слабият сигнал от ляво, постъпващ едновременно със слаб сигнал от дясно, изобщо няма да се обединява, за да създаде напрежение, предизвикващо повишаване на активността.
Един силен сигнал от определена посока може да доведе до задействане на невроните. В зависимост от мястото на стимулациите се изменя направлението на невронния импулс.
Този потенциално нов подход към явлението, известно като пространствено сумиране, може до нов метод за класификация на невроните, а в по-глобална перспектива – до открития, които обясняват определени неврологични разстройства.