По-скоро може да е нищо, но понякога причините за поддържане на такава температура може да са плашещи.

За начало е важно да се каже, че температура 37 градуса е напълно нормална. Прословутите 36,6 градуса, които е прието да се смятат за еталонен показател, това е просто средно аритметичен диапазон на нормалната телесна температура.

Защо температурата може да е дълго време 37 градуса

За възрастен човек долната граница на нормата се смята 36,1 градуса, горната е 37,2 градуса, по други данни, дори 37,4 градуса.

Ако при измерване под мишницата термометърът покаже стойност в тези граници, най-вероятно всичко ви е наред.

Оралната, ректалната и температурата в ушите може да е по-висока.

Истината е, че има и важен нюанс, но едно, ако температурата около 37 градуса е обичайна за нас и съвсем друга, ако обикновено е 36,6 градуса, но през последните няколко дни, и дори седмици термометърът показва 37 градуса или малко повече.

В този случай може да се предположи, че с организма се случва нещо, което не е нормално, но това, разбира се, не е задължително да е така.

При вариращата около 37 градуса температура е възможно да има невинни и дори опасни причини. Да започнем от първите.

Кога температура 37 градуса не е опасна

Термометърът може стабилно да показва стойност около или малко над 37 градуса, ако мерите температурите в следните ситуации.

В средата на менструалния цикъл – за жени

Повишението на температурата с 0,5-1 градус е един от ключовите признаци на настъпваща овулация. Това е нормално.

Веднага след тренировка

Физическото натоварване усилва кръвообращението и води до загряване на тялото. Дори след като се изпотим и си вземем душ, изстиването не става веднага. На организма му е необходим около час, за да се върне към нормалните температурни показатели.

След разходка в горещо време

В този случай е вероятно прегряване. Отново така е необходимо да се даде време да изстине.

Вечер

Телесната температура варира в рамките на денонощието. Минимална е сутрин, а около 18 часа достига пик, който обикновено е над сутрешния показател с 0,2-0,5 градуса.

Когато се вълнуваме, тогава загряваме

Заради емоционалното състояние също е възможно повишаване на температурата. За този феномен, дори съществува специален термин психогенна температура. Когато се успокоим, се понижава.

При общуване с човек, който ни харесва

Такива вълнуващи социални контакти също могат да предизвикат известно повишение на температурата.

Ако сте започнали да приемате ново лекарство

Има медикаменти, които в началото на курса могат да предизвикат незначително повишение на температурата.

Кога температура 37 градуса е признак на болест

Да предположим, че не сте влюбени, не нервничете, не се напрягате, не се вълнувате и измервате температура единствено сутрин.

В този случай стабилното разгряване на тялото до 37 градуса и повече може да сигнализира за скрито заболяване.

Ето разпространените причини, които предизвикват субфебрилна, тоест до известна степен повишена спрямо нормата, но недостигаща 38 градуса температура.

Респираторна инфекция

В повечето случаи симптомите на простудата са очевидни, но понякога може да протича в слабо изразена форма – без ярко изразена хрема и болно гърло.

Въпреки това обаче организмът се бори с вирусите и субфебрилната температура показва именно това.

Да предположим, че причина за незначителното повишение на показанията на термометъра са именно острите вирусни инфекции, възможно е, ако това се случи при студено време или в сезона на грипа и на настинките.

По време на COVID-19 пандемията температура от 37 градуса или около тази стойност може да е признак на заразяване с коронавирус.

Това трябва да се отчита и да се наблюдават внимателно симптомите, за да се обърнем своевременно поне към личния лекар.

Обикновено при настинка и леко протичане на COVID-19 37 градуса температура се задържа не повече от 4-7 дни. Ако е вече повече от седмица, трябва да се замислим и за други причини.

Какво може да е решението? Опитайте да подпомогнете организма да се пребори с простудата или с друга вирусна инфекция – пийте повече течности, почивайте си, излизайте по-често на чист въздух.

Инфекции на пикочните пътища

Заболяванията на пикочните пътища – цистит, уретрит, простатит, пиелонефрит, напомнят за себе си с усещане за парене или болка при уриниране.

Понякога обаче симптоми почти няма, като например, леко потъмняване на урината и по-чести позиви за уриниране. Вслушайте се в себе си.

Решението – при наличие и най-малки подозрения за инфекция на пикочните пътища е добре да се обърнем към уролог, или към личния лекар, който след преценка на оплакванията да ни даде направление за съответния специалист.

Да се бавим и да очакваме инфекцията да мине от само себе си, не е правилно, тъй като може да се стигне до тежко възпаление или абсцес на бъбреците.

Проблеми с щитовидната жлеза

И по-точно се касае за тиреоидит. Незначителното повишение на температурата може да е един от симптомите на това заболяване.

Другите – лесно уморяване, болки в мускулите, известна болезненост при докосване в областта на шията.

Какво може да се направи – да се направят кръвни изследвания на хормоните на щитовидната жлеза и да се обсъдят резултатите с личния лекар или при негова преценка да издаде направление за специалист.

Скрити автоимунни заболявания

Хроничните автоимунни заболявания – множествена склероза, ревматоиден артрит, вълчанка, често се съпровождат с незначително повишение на телесната температура. Това се свързва с нарушения, които предизвикват системно възпаление в много органи и тъкани.

За съжаление, автоимунните заболявания са трудни за разпознаване – техните признаци могат да съвпадат с тези на десетки други заболявания. Затова ако ви тревожи задържане на продължително време на температура от 37 градуса, за която не можете да намерите обяснение, задължително се консултирайте най-малкото с личния лекар.

За да се постави правилна диагноза, е необходимо да бъдат назначени редица изследвания, да се направят прегледи, тъй като откриването на подобни заболявания не е лесно.