При хората, които живеят в райони с висока степен на замърсяване на въздуха, е по-голям риска от депресии и самоубийства. Това показва систематичен анализ на данни, събрани от 16 държави на различни континенти, не се посочва дали България е обхваната от изследването.

Мръсният въздух разболява не само тялото, но и душата

Замърсяването на въздуха може да навреди на психическото здраве. Това създава прецедент, което налага да бъдат взети мерки за по-бързо справяне с мръсния въздух, който дишаме.

15% от случаите на депресия могат да се предотвратят, ако замърсяването на въздуха се сведе до нормите, установени от Европейската комисия.

Фините частици, съдържащи се в замърсения въздух, могат да достигат до главния мозък. И досега беше известно, че фините прахови частици способстват за развитие на възпаления в главния мозък. Увреждат нервните клетки и променят синтеза на хормоните на стрес, което също е свързано с развитие на психични разстройства.

Анализирани са всички достоверни научни данни, които са публикувани до 2017 г. в 16 държави. Установява се силна взаимозависимост между токсичния въздух, депресията и самоубийствата.

Замърсяващите въздуха частици, върху които се фокусират изследователите, се образуват при изгаряне на изкопаеми горива, които се използват в автомобилите и в производството.

У нас в производството се използва природен газ, за който е доказано, че не води до отделяне на фини прахови частици във въздуха.

Какво замърсява толкова силно въздуха у нас през зимата

Основният източник на замърсяване на въздуха в големите градове е транспортът – изгарянето на дизел и на бензин от автомобилите, както и отоплението на битово гориво – дърва и въглища, и най-вече при изгарянето на битови отпадъци и съдържащия се в тях полиетилен.

Отделно авторите на научния анализ разглеждат новите изследвания за връзката между частиците с размер по-малко от 2,5 микрона.

Увеличаването на тяхната концентрация с 10 микрограма на кубичен метър увеличава риска от депресия с 10%.

За сравнение концентрацията на тези фини частици във въздуха в столицата на Индия Делхи е средно 114 микрограма на кучен метър, а в Отава – 6.

Софийското поле, предвид факта, че е котловина, през зимните месеци при безветрие е с постоянно повишени нива на праховите частици и то значително над установените от Европейската комисия 50 микрограма на кубичен метър. Понякога надминават, но само в определени часове, до 6 пъти нормата.