Има много неща, които много ни се иска да направим, но нещо винаги ни пречи – не ни достига решимост, мотивация, силна воля или нещо още.
Тази статия се посвещава на тези, които някога са планирали да започнат нов живот от понеделник, но все не им се е получавало.
На всички ни е познато това състояние – каним се да започнем от понеделник да ходим на фитнес, обещаваме си, че тази година ще пристъпим към изучаването на чужд език, каним се да си купим електронна книга, за да четем повече книги. Все се каним, а в резултат не правим нищо от замисленото.
Надяваме се да се захванем със самообразоването, да се научим да свирим на някакъв музикален инструмент, да измайсторим нещо със собствените си ръце, а след това чисто и просто се предаваме.
Имали сме толкова големи амбиции, такива грандиозни намерения, такъв вътрешен стимул да се захванем за работа, към която толкова време не сме могли да пристъпим.
За пореден път не оправдаваме собствените си очаквания.
Защо така се получава? Защо така се случва? Има няколко основни причини.
Препятствията, които ни пречат в осъществяването на целите
1. Прекомерен оптимизъм
Струва ни се, че за ден може да покорим планината. От нас блика постоянен поток от енергия, ентусиазмът ни не познава граници, плановете съвсем не ни изглеждат трудни.
В началото на деня, се стараем да запомним целия списък със задачи, състоящ се от цяла купчина точки. Естествено, към края на деня се стараем да ги изпълним до една.
Възможно щеше да е, ако живеехме в идеален свят. Но това, за съжаление не е така. Не отчитаме факта, че някои неща от списъка могат да отнемат много повече време, отколкото на пръв поглед изглежда. Такъв оптимизъм често ни прави много лоша услуга.
2. Дразнещите дреболии и битовизми
Продължавайки да развиваме темата за неудържимия битовизъм, не можем да не упоменем факта за дребните детайли, които могат да се превърнат в сериозни препятствия по пътя към нашия успех.
Когато правим плановете за деня, обикновено не вземаме предвид факта, че задължително трябва да си вземем душ, да си измием зъбите, да си приготвим храна, да изгладим дрехите, да похапнем, да стигнем до работа, да отговорим на 1001 писма, да отидем до магазина, да отговорим на телефонните обаждания и т.н.
Не отчитаме тези детайли, което е много лошо. Те отнемат значителна част от нашето време.
3. Разсейващи фактори
Винаги имаме избор – можем да се съсредоточим върху това, което ни носи полза, а можем да се захванем и с нещо, което не ни е полезно, но затова е пък много приятно и не изисква усилия. Най-често избираме втория вариант.
4. Обстановката, която ни заобикаля
От това, което ни заобикаля до голяма степен зависи дали ще постигнем целите си.
Съвети, които ще ви помогнат да преодолеете ключовите препятствия
Ако наистина искате да започнете да спортувате, да изучавате чужд език, да прочетете книга, които неща вече отдавна отлагате, ето няколко съвета, които ще ви помогнат:
• Примирете се, че имате само 3-4 часа в денонощието, в които можете да сте продуктивни и съсредоточени, използвайте това време на максимум, за да свършите неотложните задачи;
• Планирайте по точки, всичко, което планирате да правите през деня, до най-малкия детайл – дори и ходенията до магазина.