Понякога единственият признак на аутизъм е социалната слепота – неспособност да четеш и разбираш емоциите на другите хора. Това състояние се нарича синдром на Аспергер или високофункционален аутизъм. В други случаи се проявява с множество когнитивни нарушения. Но всички разстройства от аутистичния спектър най-често засягат момченцата. Толкова по-често, че някои го определят като крайно проявление на мъжкия ум. При момченцата аутизъм се диагностицира 4 пъти по-често, отколкото при момиченцата.
Сходна е ситуацията и за другите неврологични и когнитивни разстройства, макар и в по-малка степен. Синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност се открива 3 пъти по-често при момченца, а вродено ниското IQ и епилепсията се срещат 30-50% по-често. Тези състояния често се проявяват комбинирано. Например, децата с разстройства от аутистичния спектър нерядко получават и диагноза СДВХ.
Точните причини за аутизма остават неясни, но гените играят важна роля в неговото развитие. Досега не са установени мутации, които сами по себе си предизвикват аутизъм, но повече от 100 правят хората по-уязвими към това разстройство.
Повечето от мутациите често се срещат при мъжете и жените. Затова и едно от обясненията е, че при равни условия мъжкият мозък е по-уязвим, а женският е с генетична защита. Другото обяснение е по-скоро социално. Разликата е може би илюзорна – момичетата по-добре скриват своите симптоми или по друг начин възприемат социалната информация.
За да изследва този въпрос, Себастиън Жакмон от болницата на Лозанския университет и неговите колеги анализирали генетичните данни на 2 групи деца с когнитивни нарушения. В едната група имало 800 деца само с аутизъм, в другата 16 хиляди с други нарушения.
Ключов извод на доктор Жакмон е, че момичетата в 2-те групи по-често имали мутации, свързани с анормалното развитие на нервната система. На пръв поглед, това изглежда убедително доказателство на женския защитен модел. За да се проявят когнитивни разстройства при момичетата, нарушенията трябва да са наистина екстремни.
Учените установили, че увреждащите вариации на броя на гените е по-вероятно да се унаследяват от майката, отколкото от бащата. Те интерпретирали това като още едно доказателство на женската защита. Симптомите на аутизъм намаляват шансовете на човек да стане родител. И ако майката е носител на повечето индуциращи аутизма гени, това предполага, че те са по-малко предразположени към тяхното влияние.
Това обаче не обяснява механизма, който прави момченцата по-възприемчиви към заболяването. На този въпрос има още 2 теоретични отговора. Първият, мъжете имат само 1 Х-хромозома. Възможно е това да ги прави уязвими за мутации, тъй като увредените гени няма двойници, които да ги прикриват. Едно когнитивно разстройство, синдром на Мартин-Бел, действително се среща често сред мъжете по тази причина.
Другото обяснение е анатомично. То се основава на изследвания, които посочват различията между моделите на вътрешна комуникация в мъжкия и женски мозък. Мъжкият мозък има по-силни местни връзки, вътре в полукълбата, но външните са по-слаби. Но не всички микробиолози са съгласни с такова категорично разделение. Съществува мнение, че независимо от пола мозъкът може да има всякакви черти, изразени в различна степен.
Всичко гореизложено не отменя факта, че аутизмът е сред заболяванията, които са силно преекспонирани през последните години. И ако едно дете е малко по-затворено и срамежливо веднага възникват подозрения за аутизъм.