В тази статия ще ви разкажем за това какво предизвиква т.нар. състояние „зеленчук“ и как да се преборите с него.
Ние сме свикнали да ненавиждаме понеделниците, тъй като именно в този ден се чувстваме най-зле от който и да е друг ден. Но не сте прави, ако смятате, че това е свързано с началото на работната седмица. Оказва се, че крие другаде.
Проблемът има и собствено название „социален джет лаг“ или „социална часова разлика“, но какво представлява всъщност той?
Ако в делничните дни лягате да спите в 23 часа, а се събуждате в 7, организмът привиква към този дневен режим.
Но през почивните дни вероятно нарушавате дневното си разписание и си лягате в 1 часа след полунощ и се събуждате към обяд, създавайки по този начин своеобразна часова разлика за своя мозък.
Първоначално терминът джет лаг обозначавал нарушаването на биологичните ритми на човека, свързани с рязкото преминаване в друг часови пояс след полет със самолет.
Като промените рязко режимът си на лягане и съответно на заспиване, вие си създавате подобна часова разлика.
Неотдавнашно изследване доказа, че не е важно колко спите, но и кога си лягате. Дори ако спите обичайните за вас 8 часа, то на сутринта може и да не се чувствате както би трябвало, ако сте си легнали не в обичайното за вас време.
И преди сме коментирали в Lechenie.bg, че оптималните часове за лягане се различават при всеки човек.
Има няколко неща, които определят кога организмът е най-добре да спи:
- Чувствителността към светлина;
- Генетичната предразположеност;
Учените потвърдиха теорията, че ние можем да бъдем както „сови“, така и „чучулиги“.
Ситуацията се усложнява още по-силно от факта, че биологичните ритми могат да се променят с възрастта и ако в младостта сте обичали да ставате по-късно, то в зряла възраст лесно можете да се превърнете в „сова“.
Според някои експерти социумът, в който всички ние живеем, пречи на нашия организъм да ляга и да става тогава, когато му е необходимо.
Дори ако по наблюдателен път сте установили, че най-добре се чувствате, когато лягате в 22 часа и се събуждате в 7, не можете да гарантирате, че ще ви се получи да спазвате такъв режим.
Възможно е, поради работата ви да се налага да ставате по-рано, а заради приятелите да се забавляваме до полунощ.
И това е проблемът.
Най-лошо е, ако работите на смени. Изследванията показват, че хората, които работят през нощта са по-предразположени към диабет и заболявания на сърцето.
През 2012-та година немският изследовател Тил Ронбърг изследвал социалния джет лаг и неговото влияние върху здравословното ни състояние.
Оказало се, че дори лека промяна на дневния режим през почивните дни негативно се отразява върху организма.
Ако трябва да бъдем по-точни неговото проучване показало, че смяната на режима с 1 час през почивните дни увеличава шансовете за затлъстяване с 30%.
Социалният джет лаг е промяна на режима на съня през почивните дни най-често е обусловен от отдиха през почивните дни.
Как да се преборите със социалната часова разлика?
- Наспивайте се през почивните дни – вие навярно знаете колко часа сън са ви необходими, за да се чувствате добре. Неговият недостатък води до желание да си доспивате през почивните дни.
- Ставайте рано през почивните дни – не звучи добре, но опитайте. Ставайте събота и неделя в същото време както и през делничните дни и вижте как ще се чувствате в понеделник.