7 са основните причини, поради които е полезно да градим, поддържаме и пазим приятелските отношения.
Защо се нуждаем от приятели
1.Приятелството увеличава продължителността на живота
Хората, които са сред приятели и близки, с широк кръг на общуване и здрави социални връзки, са с по-нисък риск от преждевременна смърт. На жените този фактор оказва двойно по-голямо влияние, отколкото на мъжете.
Научните трудове, свързани с изследването на фактори, които влияят на продължителността на живота, показват, че приятелствата са толкова важни, колкото и спирането на цигарите.
Социалната изолация предизвиква продължително стресово въздействие, от което тялото се износва по-бързо.
Приятелството и привързаността може би са се формирали в хода на еволюцията като фактор, помагащ за оцеляване в трудни условия.
Чувството за симпатия, привързаност и близост предизвикват не само намаляване нивата на стреса, но могат да предизвикат и други емоции, сред които готовност да се жертва собствената безопасност и дори живота, заради друг човек.
Намаляването на нивата на стрес води до по-нисък риск от развитие на болест на сърцето, депресия и затлъстяване.
2.Приятелството подобрява здравето
Няколко мащабни изследвания, в които вземат участие хиляди хора на възраст от 12 до 90 години, показват, че по-общителните и социално активните са с по-добро здраве като цяло от тези, които предпочитат самотата или са в принудителна социална изолация.
За сравнение авторите вземат показатели като индекс на телесната маса, кръвно налягане, обиколка на талията и показател на С-реактивен белтък, който служи за маркер за възпалителни процеси в организма.
Особено ярко се проявява социалната изолация върху здравето в напреднала възраст. Самотните възрастни са с високо кръвно и то двойно по-високо, отколкото социално активните и общителните.
3.Помага за справяне със стреса
Още в края на миналия век авторитетно медицинско издание публикува резултати от изследване, в което участват жени с онкологично заболяване на млечната жлеза.
Средно по-успешно с болестта се справяли тези, които имали възможност да участват в групи за подкрепа. Те съобщават също и за по-високо качество на живот.
Още едно изследване, проведено вече през 21 век, показва това, което вече е известно на много от днешните възрастни.
Анализът на резултатите от анкетирането на ученици на възраст от 9 до 11 години показва, че ако те имат приятели извън училище, това допринася за повишаване на тяхната устойчивост на стрес в учебното заведение.
Източници на стрес за децата в училищна възраст са най-вече: усложнени отношения със съучениците и проблеми с преподавателите.
4.Помагат за правилен начин на живот
Това важи само ако приятелите водят такъв начин на живот. Поведението на приятелите е заразително.
Ако в компанията е прието да се пие бира и да се яде чипс, то такова приятелство може да доведе до напълняване и заседнал начин на живот.
Ако приятелите водят активен начин на живот, то е голяма вероятността да ни се прииска да им подражаваме – да се избавим от излишните килограми, да спрем цигарите и т.н.
Това не означава, че трябва да прекратяваме отношенията си с приятели, които макар и по-пълни и с нездравословен начин на живот, са спечелили доверието ни и могат да се определят като наистина надеждни.
5.Приятелствата допринасят за запазване остротата на ума
Това се отнася най-вече за напреднала възраст. Социалната изолация и усещането за самота и изоставяне увеличава риска от развитие на слабоумие. Холандски учени, провели изследване по тази тема, подчертават, че става въпрос не толкова за физическа самота, колкото за субективното усещане за самотност, тоест за субективно възприемане на липса на социални връзки.
6.Помага за изграждане на кариера
Статистически анализ, проведен от учени от САЩ, показва, че жените, които имат повече близки приятелки, по-често се издигат до ръководни длъжности. И въпреки че на ръководните постове най-често се дават мъже.
7.Помагат ни да се опознаем по-добре себе си
Когато човек мисли или говори за своите приятели, то по-добре опознава себе си, като гледа през призмата на приятелските отношения. Хората, които ни привличат, както и тези, които ни отблъскват, говорят за нас това какви сме ние или какви искаме да бъдем.