Всеки човек е забелязвал отоци по лицето или тялото си – дали след ставане или след дълъг и изморителен ден. Обикновено, обаче тези отоци преминават бързо и не са свързани със заболяване.

Един от симптомите на някои сърдечни и бъбречни заболявания са именно отците. Затова е много важно да можем да ги разпознаваме и да знаем кога да посетим лекар.

Днес ще се концентрираме, по-конкретно, върху отоците, подсказващи ни бъбречно заболяване.

Как изглеждат отоците, причинени от бъбречно заболяване

Бъбречните отоци се локализират предимно в зоните с рехава съединителна тъкан – По клепачите, кожата па горната страна на ръката, долната част на гърба.

Тези отоци, от начало, се забелязват трудно. Те са увеличени сутрин и с напредването на деня намаляват. Често лекарите съветват пациентите да мерят телесното си тегло 2 пъти дневно.

При наличие на бъбречно заболяване, обикновено теглото сутрин е увеличено, а в по-късните часове от деня – намалява. Така, можете да разберете дали наистина имате бъбречен оток.

Освен това, отоците при бъбречни заболявания са с плътна структура. Когато болният или лекарят, приложи натиск върху мястото на отока, се появявят вдлъбнатини на мястото на натиска.

Такива следи, макар и не често, могат да се забележат и след събличане на стегнати дрехи, стегнати чорапи или пък тесни ботуши.

За наличие на кои заболявания подсказват бъбречните отоци

Основно, отоци се формират при наличие на нефритен или нефрозен синдром, характерни за различни бъбречни болести.

При нефритния синдром, отоците се дължат на задръжка на вода и натрий и се развиват остро. Придружаващи симптоми са високо кръвно налягане, кръв в урината и др.

При нефрозния синдром се наблюдава тежка белтъчна загуба, най-вече на албумин. Отокът е много масивен и забележим. Той се получава постепенно и много по-бавно, отколкото този при нефритния синдром, но е съпътстван от повече симптоми и по-тежки оплаквания.

Разбира се, диагноза не може да се постави само въз основа на оток, но той може да бъде подсказващ симптом. За да се направи диагноза, е необходимо да се направят и други изследвания.

Нефролозите съветват да се направят лабораторни тестове, които да изследват нивата на креатинин, урея и хемоглобин. Пациентите се насочват и към изследване на урината, за да се определи наличието на общ белтък.

Увеличените стойности на тези маркери са ясен признак за бъбречно заболяване. Необходимо е да се следят и стойностите на кръвното налягане, тъй като високото кръвно налягане също е признак на бъбречно заболяване.

Някои пациенти сигнализират и за влошаване на състоянието след като са прели по-голямо количество вода или са хапнали по-солени храни.