Обикновено хроничните заболявания се появяват тихомълком и посещаваме лекарския кабинет, когато те вече са в напреднал стадий. Хроничната артериална недостатъчност на крайниците също започва развитието се без да ни дава оплаквания.
Характерно при пациентите е, че те посещават лекар, когато вече заболяването е в много напреднал стадий. Затова днес ще ви запознаем по-подробна с това състояние и ще ви покажем как да разпознавате от рано симптомите.
Какво представлява заболяването
ХАНК (хроничната артериална недостатъчност на крайниците) се изразява в хроничен недостиг на кръв към крайниците, предизвикано от стеснение или запушване на артериален съд, който участва в кръвоснабдяването на съответния крайник.
Заболяването засяга около 12% от общата популация и 20% от възрастните хора над 70-годишна възраст.
Типично за заболяването е наличие на болка и критична исхемия. Болката започва, отначало само при ходене и отминава при покой. В по-напредналите стадии, болката е непрестанна.
В крайния стадий, недостигът на кръв става хроничен, космите по крайника отпадат, ноктите се начупват и настъпват некрози на тъканта, изразяващи се с малки черни петна по кожата.
Как да разпознаем диагнозата от началото
В първи стадий, наречен още латентен, болният обикновено няма никакви оплаквания. Може да се забележи изтънена кожа на стъпалата или намаляване на окосмяването на крайника.
Характерно за началото на заболяването е схващане и болка на мускулите на крайниците. Може да се регистрира и понижена кожна температура и побледняване на крайника.
Дори и да няма симптоми, при изследване могат да се наблюдават промени в съдовете – атероматозни плаки. Тези плаки стесняват лумена на съда и той не може да кръвоснабдява.
Оплакванията възникват в по-късните стадии, тъй като съществуват компенсаторни механизми, при които се развива обходна съдова мрежа.
Кои са рисковите групи за артериалната недостатъчност на крайниците
- Възрастни над 50 години, страдащи от: захарен диабет, пушачи, хипертония, дислипидемия;
- Възрастни над 70 години;
- Страдащите от атеросклероза;
- Болест на Бюргер – Облитериращ тробмбагенит. Сегментно възпалително заболяване, засягащо малките и средни артерии и вени в горни и долни крайници, а по-рядко и артерии на вътрешните органи и мозъка;
- Неврофиброматоза;
- Синдром на Ехлер-Данлос – Свързано е с нарушение в синтезата на колаген.
- И много други
Каква е препоръчителната терапия
Терапевтичните възможности включват целенасочени грижи за краката, медикаменти, ендоваскуларна хирургия и оперативно лечение.
Краката трябва да се поддържат чисти, да се избягва носенето на еластични и стегнати чорапи и панталони. Необходимо е да се елиминират рискови фактори като тютюнопушене и нездравословно хранене.
Важно е да се прилага качествен контрол на придружаващите заболявания.