С нова заповед от 21 април здравният министър нареди да се преустановят редица дейности по асистирана репродукция.

Дейностите по асистирана репродукция се преустановяват

Налага се забрана за стартиране на процедури по хормонална стимулация на жени, които са на възраст до 39 години. От днес не се допуска започването на дейности по трансфер на ембриони, които са размразени.

Няма да се провеждат и инсеминации, както и изследвания, свързани с мъжко безплодие. Отлагат се планираните процедури по даряване на яйцеклетки.

Забраната за стартиране на нови процедури няма да е тотална и предвижда редица изключения, свързани с онкологични заболявания, при които ще могат да се замразяват яйцеклетки и сперматозоиди, преди подлагане на лъчева и химиотерапия.

Изключение е направено и за жени, които са с нисък анти-Мюлеров хормон – под 1 нанограм на милилитър.

Инвитро процедурите, които вече са започнали, както и другите дейности, свързани с тях, е разрешено да бъдат довършени, но при спазване на всички правила за недопускане на разпространението на COVID-19.

Със заповедта се въвеждат условия, при които инвитро процедурите могат да бъдат продължени. Първото от тях е приемането на всеки един от пациентите за потенциално заразен с коронавирус. Задължава се медицинският персонал да използва целия арсенал от лични предпазни средства, за да не се допусне заразяване.

При провеждане на пункции се осигурява промеждутък от минимум 15 минути между отделните пациенти, за да се проведе дезинфекция на помещенията. Яйцеклетките или ембрионите, които са добити, незабавно следва да бъдат замразени – криоконсервирани.

При трансфер на ембриони и стартирала инвитро процедура се налага спазването на всички мерки за предотвратяване на заразяване с COVID-19.

Преди извършването на пункция на фоликули съответните пациентки трябва да са си направили PCR тест за коронавирус, резултатът от който следва да е отрицателен.

Наблюдението на ранните бременности – до началото на 4-ти месец, след инвитро процедури ще бъде продължено, съгласно новата заповед, представляваща допълнение на тази от 13 март 2020 г., с която се затварят барове и ресторанти. Това са нови точки 7а и 7б в нея.

9 са новите случаи на заразяване с коронавирус от днес

В съобщение на сайта на здравния министър се посочва, че от изследваните днес проби за коронавирус с PCR тестове положителните са 9, от тях по-голямата част – 5 са от София-град и 4 от област Видин.

Така общият брой на потвърдените случаи от началото на епидемията у нас нараства до 975, предстои обработката на още проби от днешния ден, затова и окончателните резултати ще станат ясни утре сутринта.

Увеличават се болните от COVID-19, които са в интензивно отделение, които на фона на общият брой на потвърдените случаи са около 4%. За щастие, днес няма случаи на летален изход и техният брой остава непроменен – 45.

Промяна в съотношение мъже жени, заразени с коронвирус – 506 са представителите на силния пол с инфекцията и 469 са жени.

Епидемиологичната обстановка в страната остава спокойна – в Пловдив за изминалото денонощие няма случаи на заразяване, като техният брой остава непроменен – 38, изравняване е налице със заболелите в област Бургас, които също са 38.

След по-значимото нарастване на заболелите в Плевен те достигат до 37, но предвид факта, че оттам тръгна епидемията в страната, задържането им до тази стойност 45 дни по-късно показва бавно нарастване на заболеваемостта.

Област Габрово, където също на 6 март бяха потвърдените първите заболели от коронавирус у нас, сякаш остава доста встрани от епидемията, с едва 4 заразени.

София остава епицентър на епидемията у нас, като заболелите са близо 60% от общият брой в страната, към момента 561.

В област Варна, въпреки функциониращата референтна лаборатория, броят на заразените остава сравнително нисък и не се е променял вече почти седмица.

Сред по-малките по население области най-много заболели има във Видин – 27, като само от днешните проби са 4. Област Кюстендил е също е със сравнително малко население, но заболелите от коронавирус са 23.