Учени от Технологичния университет на Тексас твърдят, че отличното здраве на сърдечно-съдовата система понижава риска от развитие на заболявания на очите.

Изследователите анализират данните на 6118 души, които на възраст 40 и нагоре, които са участвали в мащабно проучване, провело се в периода 2005-2008 г.

По каква скала отчитат рисковите фактори за сърцето

Средната възраст на участниците е 57 г., 53% от тях били жени.

Учените разчитали рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания, използвайки скалата LS7, разработена от Американската кардиологична асоциация.

Тази скала отчита колко души следват 7-те главни препоръки на кардиолозите – спиране на цигарите, редовна физическа активност, правилно хранене, поддържане на нормално тегло, контрол на теглото, артериално налягане и ниво на кръвна захар.

Оказва се, че следването на тези 7 препоръки са свързани с понижен риск от развитие на дегенерация на макулата, обусловена от възрастта, диабетна ретинопатия, катаракта и глаукома.

Така при хората със здраво сърце вероятността от диабетна ретинопатия е с 97% по-ниска, отколкото при наличие на сърдечно-съдови заболявания.

Възможно е обостряне на хроничните заболявания

Изследователите смятат, че доколкото в значителна степен рисковите фактори за очни заболявания и сърдечно-съдови за приблизително едни и същи следва да бъде обединен скринигът на едните и другите болести.

При този подход могат да се предотвратят повече от половината от всички смъртни случаи от болести на очите, сърцето и кръвоносните съдове.

Това е важно, за да можем да поддържаме максимално дълго себе си в кондинция. Не е важно каква е продължителността на живота, а колко от тях сме в добро здраве, за да можем да сме наслаждаваме, че все още сме на земята.

Съвременната медицина създава редица възможности хроничните заболявания да се контролират и ако се спазват определени правила, то човек да се чувства в кондиция и да прави всички онези неща, които и здравите хора, но все пак да спазва определена мярка.

За повечето от хроничните заболявания е характерно, че е възможно обостряне, което може да се отключи при голямо натоварване и стрес.