Гигантски хипертрофичен гастрит – това е изключително рядко срещано патологично състояние, при което в лигавицата на стомаха се развива възпалителна реакция, съпровождаща се с хипертрофия и поява на многобройни кистозни образувания и аденоми.

В резултат на протичащите изменения гънките на лигавицата стават повече от 3 см.

Това заболяване е с продължително рецидивиращо протичане. Доста често то става причина за обилни стомашни кръвотечения. Освен това понякога тази патология с течение на времето може да се преобразува в атрофична форма.

Гигантският хипертрофичен гастрит се нарича също и болест на Менентрие. Това название получава в чест на учения, който за първи път я описва през 1886 г. Това заболяване се открива при много малък брой хора.

В медицинската литература са описани около 3000 случая на тази патология. Следва да се отбележи, че този патологичен процес няколко пъти по-често се открива при мъже, отколкото при жени.

Средната възраст на болните е от 30 до 50 години. Но понякога това възпаление се открива, дори и при деца.

Въпросът защо се развива гигантски хипертрофичен гастрит днес все още остава открит. Смята се, че определена роля във възникването може да изиграе неправилното хранене, недостатъчното постъпване на витамини в организма, хронични алкохолни интоксикации и други вредни навици.

Също в особена рискова група са хора, които са в системен контакт с олово. Предполага се, че този елемент, поради своето токсично въздействие може да предизвика специфични изменения не само в стомаха, но и в други вътрешни органи.

Сред другите предразполагащи фактори е прието да се отнасят различни метаболитни нарушения, наследствена обремененост, а също и някои видове прекарани инфекциозни заболявания.

Според едната от теориите, първопричина за възпалението в стомаха са алергичните реакции, обусловени от постъпването в организма на хранителни алергени и водещи до повишаване на проницаемостта на лигавичния слой.

Обикновено продължителността на гигантския хипертрофен гастрит може да стигне до няколко десетки години. Понякога от само себе си регресира, и лигавицата се подлага на атрофични изменения.

Този вариант е най-благоприятен по посока прогноза. Много учени са на мнение, че този патологичен процес е предраково състояние.

Това мнение се обяснява от факта, че приблизително при 15% от хората с тази диагноза впоследствие възниква аденокарцином на стомаха. Но въпреки множеството изследвания, е трудно да се намери хистологична взаимовръзка между тези патологии.

Симптоми при гигантски хипертрофичен гастрит

Симптомите при този патологичен процес са с бавно прогресиращо развитие. Най-характерно клинично проявление е болковият синдром, локализиращ се в епигаструма. Интензивността и характера на болката се различават при всеки конкретен пациент. Но най-често болковият синдром се усилва значително след хранене.

Диагностика и лечение на възпалението

Това възпаление може да бъде заподозряно на първо място въз основа на лабораторните изследвания. Сред тях са пълната кръвна картина, в която се определя леко понижение на хемоглобина, и биохимично изследване на кръвта. Задължително се прави оценка на киселинността на стомаха.

Лечението се състои в изписване на защитни за стомашната лигавица препарати. При необходимо се провежда и заместителна терапия, насочена към повишаване на киселинността.

Също се използват средства, притежаващи антихолинеричен ефект. В тежки случаи е показна хирургична интервенция.

Профилактика на гигантски хипертрофичен гастрит

Точната природа на този патологичен процес не е установена, всички принципи на профилактиката се свеждат до общи препоръки по водене на здравословен начин на живот.