Танцувално-двигателна терапия /ТДТ/ използва движенията на тялото и танците като начини за себеизразяване и методи за разрешаване на психологически проблеми или трудности.

Този подход за психологическа помощ противоречи на стереотипа, че разговорите за проблемите са единственият начин за намиране на решение.

Танцувално-двигателната терапия възприема движенията на тялото като неочевиден, но изразителен инструмент за комуникация и проява на емоции.

ТДТ – това е взаимосвързано действие, при което пациент и терапевт участват в творчески процес на емпатия.

Използват отделни движения или цял танц, за да разкрият и освободят емоционалните, когнитивни, физически, социални и духовни аспекти на себе си.

Танцувално-двигателната терапия, която се появява в САЩ през 40-те години, често се смята за един от видовете арт-терапия, която включва и музикална и драматерапия.

Този вид терапия е много разпространен в САЩ, Великобритания, Австралия и Германия.

За провеждането на сеанси ТДТ, терапевтите трябва да направят специална подготовка и да получат лиценз.

Специалистите провеждат сеанси по танцувално-двигателна терапия в частни клиники, държавни болници, училища, социални служби, благотворителни организации.

Занятията могат да се провеждат както индивидуално, така и групово.

Терапевтите използват различни подходи по време на практика, но всички те имат общо направление, основано на потребностите на клиентите.

Изследването, насочено към изучаване на танцувално-двигателна терапия, разкрива общи особености на тази практика:

1. Танци

Тук влиза цялата съвкупност от различни практики, сред които дишане, позиране, жестове, ритмични движения, а понякога, цялостни и технически по-сложни форми на танц.

Умението за танц не е задължително за хората, преминали тази терапия, а обучението на движения не е цел на провеждането на сеанси.

2. Замисъл

Съединяването на физическото АЗ с духовното играе важна роля, тъй като помага за поддържането на взаимовръзка „тяло-разум“.

3. Творчество

Творческият процес позволява на пациентите да намират нови решения на съществуващите проблеми.

4. Образност, символизъм и метафора

Образност и символизъм на движенията се използват като важни инструменти, необходими за достъп към несъзнателното или трудните чувства като гняв, срам или страх.

Използването на тези инструменти позволява на пациента косвено да решава проблемните въпроси, без да има нужда му мисли много.

5. Невербално общуване

Хората невинаги успяват да изразят чувствата си само с помощта на думи.

Понякога е по-лесно да разбереш и предадеш емоциите на другите хора невербално.

Колко ефективна е танцувално двигателната терапия?

Изследванията показват, че ТДТ може да подобри общото психологическо състояние на човека.

Но за да се даде точен отговор за ефективността на терапията като метод на лечение, е необходимо провеждането на по-качествени изследвания в тази област.

Терапевтите и учените все още изучават важните компоненти на това психологическо вмешателство, които спомагат за позитивните изменения.

Резултатите от систематичните обзори на множество изследвания с всички групи пациенти показват, че ТДТ  действа благоприятно на широк спектър от симптоми.

Авторите заключават, че по степен на достигане на терапевтичен ефект, ТДТ може да се сравни с други форми на психотерапия.

Например, неотдавна изследване показа, че тази форма на терапия може да повиши качеството на живота, настроението, любовта към собственото тяло.

Значително понижава и нивата на депресия.

Изследванията за ефективността на ТДТ за лечение на хора със шизофрения показват, че помага за намаляване на някои симптоми, сред които безчувственост, незаинтересованост, социална изолация.