Повече от половината от жителите на планетата имат котки за домашни любимци. А колко още живеят по улиците, трудно е дори да си представим.

От древността се смятало, че котките умеят да лекуват. И днес на тази теория се основава едно от най-популярните направления на алтернативната медицина – фелинотерапията.

Но при общуването с тези малки приятели не трябва да се забравя, че одомашнените представители на семейство котки – това са не само мили животни, но и възможни източници на инфекции.

За заболяванията, предаващи се от животни на хора, съществува отделен термин – зоонози. Предлагаме ви списък с основните заболявания, с които можем да заразим от котките, и да разберем дали действително могат да бъдат опасни за здравето.

1. Фелиноза – болест на котешкото одраскване

Ухапванията и одраскванията на котките са един от основните пътища на предаване на различни заболявания от животните на човека.

Но в съвременната медицина съществува отделно понятие – болест на котешкото одраскване. Възбудител на заболяването е бактерията бартонела.

Т.нар. резервоар за патогенния микроорганизъм най-често са котки, както домашни, така и улични. Бактерията се смята за част от естествената микрофлора на устата на котките и затова нейното наличие в организма на котките – не е патология, а норма.

2. Хелминтоза – най-разпространената опасност за любителите на котки

В организма, дори на най-чистоплътната котката могат да присъстват глисти. Тесният контакт на човека и неговия домашен любимец в този случай може да стане причина за предаване на паразити.

Глистите могат да паразитират във всички органи и тъкани на опитомения представител на семейство котки.

Самото животно може да се зарази с тях, като се храни с пресни месни продукти, общувайки с други коткиили посещавайки места, където по-рано те са пребивавали, и дори просто изяждайки муха в процеса на домашен лов.

Най-често в органите на стомашно-чревния тракт на котките обитават кръгли червеи, а също трематоди и цестоди. Ако при почистване на котешката тоалетна и купичката за храна не се съблюдават елементарни правила за хигиена, заразяването с глисти може да стане много бързо.

За избягването на това помага липсата на контакт с чужди, и още повече с улични животни и редовното провеждане на обезпаразитяване на малкия член на семейството.

3. Стрижещ лишей

От категорията на дерматомикозите, развива се на фона на попадането върху кожата и космите на животното на микроскопични патогенни гъбички.

Дерматомикозите при животните се предизвикват от цели 18 вида такива патогенни микроорганизми. Най-често домашните животни развиват трифитии и микроспории.

Заразяването се осъществява при контакт с други болни животни. Основен симптом на гъбичната инфекция при котките е образуването върху тялото на оплешивели участъци с кожа в червеникав цвят, най-често по муцуната и зад ушите.

За разлика от микроспорията, при трихофитията у животното се наблюдава обилна ексудация и поява по кожата на засегнати участъци с корички в сиво-бял оттенък.

4. Бяс – вирусно заболяване, опасно за живота

Ваксинацията от бяс е задължително условие за стопаните на всички домашни любимци. Смъртоносният вирус основно засяга котките при контакт с болни животни. Предава се чрез слюнката при ухапвания.

5. Токсоплазмоза – каква е вероятността от заразяване

Особено опасна е болестта за бременни, доколкото може да предизвика спонтанен аборт или да наруши процеса на развитие на плода. Източник на причинителя на токсоплазмозата са фекалиите на животното. Именно затова и не се препоръчва бременни да чистят след домашното животно.