Имплантацията на зъби е един от най-младите отрасли на стоматологията, който се развива с бързи темпове.

До голяма степен това развитие е свързано с острия проблем със загубата на зъби при хора от различни възрасти, но не по-малко влияние има естетичната страна на въпроса.

Днес, красивата усмивка – не е просто здравен показател, но и социален статус.

Липсата на зъби, лошото им състояние може да стане причина за множество проблеми.

И става въпрос не само за здравето като цяло, но и за социалното общуване, кариерното израстване и др.

Но и днес има хора, които се страхуват от имплантацията на зъби и смятат, че този метод за възстановяване на зъбната редица е опасна авантюра и предпочитат скъпоструващото „класическо протезиране“.

Lechenie.bg ще ви разкаже подробно за зъбните импланти и ще направи сравнение с традиционните методи за протезиране – коронки, протези.

И денталната имплантация, и протезирането – поставяне на коронки, мостове, протези, са били създадени с една единствена цел – да се възстанови зъбната редица.

Така човек не само си връща усмивката, но и дъвкателната функция.

Ако с обикновеното протезиране всичко е ясно, всички са свикнали с него, смятат тези технологии за проверени с времето и надеждни и към имплантацията се отнасят с притеснение.

Зъбните импланти позволяват решаването на сериозни проблеми, например, при липсата само на един зъб денталната имплантация е просто незаменима. В такъв случай няма да се налага развалянето на съседните зъби, за да се закрепи мостовидната протеза.

Зъбните импланти също така разрешават и проблема с пълна липса на зъби, и необходимостта от изцяло подвижни протези просто отпада.

Поставянето на зъбни импланти е алтернатива във всички случаи, дори и когато класическото протезиране предлага изключително неудобни методи за решение или съвсем липсващи такива.

Захарен диабет и други противопоказания за имплантация на зъби

Имплантацията на зъби като техника за възстановяване на зъбната редица се развива стремително.

И все пак вниманието на зъболекарите е насочено към няколко проблема – усъвършенстване на методиките и намаляване на списъка с противопоказания.

В началните етапи на развитие на имплантацията списъкът с противопоказания е бил доста дълъг, а днес е намален на половина.

Ако говорим за противопоказания за имплантация, то те могат да се разделят на абсолютни и временни.

Абсолютни противопоказания – това са заболяванията, които не позволяват изобщо да се поставят зъбни импланти.

В тази група се отнасят психическите разстройства, зависимост от алкохол, наркотици и някои заболявания на нервната система.

Абсолютни противопоказания за зъбни импланти са нарушения на съсирваемостта на кръвта, ХИВ-инфекция и други имунни дефицити, сериозни и тежки заболявания на вътрешните органи, например ревматични.

Захарният диабет тип 1 е също строго и абсолютно противопоказание за дентална имплантация.

Временните и относителните противопоказания за имплантация на зъби са бременност и кърмене, несанирана устна кухина – кариес, неговите усложнения, възпаления на венците.

Временно може да се откаже поставяне на импланти при неудовлетворителна хигиена на устната кухина, при неспазване на хранителен режим и др.

Понякога операцията за имплантация на зъби е невъзможна поради липса на достатъчен обем костна тъкан.

Този проблем успешно се разрешава, но изисква време и финансови разходи.

Какво е по-добре?

Поставянето на импланти има редица предимства пред традиционното протезиране.

След загуба на зъб в доста кратък период от време в устната кухина започват изменения в неблагоприятна посока.

Костната тъкан започва да се разрушава, тъй като не се натоварва.

Поставянето на зъбни импланти разрешава този проблем.