Вярвате ли, че полицаите разбират добре от психология? В идеалния свят това би било задължително условие.
Но според изследването, публикувано в британското списание Journal of Police and Criminal Psychology, повечето пазители на реда сериозно се заблуждават във важните неща.
1. Когато човек лъже, гледа нагоре и наляво
Старата приказка от сериалите за дедективи и учебниците по наказателно право – лъжецът задължително се издава с бягащ поглед.
Науката не успя да потвърди тази хипотеза, докато през 2013-та година професорът по психология Ричард Уайзман окончателно не я опроверга.
Между направлението на погледа и лъжата няма абсолютно никаква връзка. За съжаление, изследването показва, че фалшивите психологически прийоми се използва 63% от полицаите и 67% от гражданите на Великобритания.
2. Смъртното наказание – най-добрият способ за сдържане на престъпността
Нивото на престъпността в страните, в които се прилага смъртното наказание, не се различава от аналогичния показател в държавите с по-лоялна наказателна система.
Не съществуват научни доказателства, че перспективата за смъртно наказание би сдържала престъпниците.
За съжаление, 45.5% от полицаите не са съгласни с това, тъй като повечето хора не мислят толкова рационално – в заблуждението вярват 42.9% от британците.
3. Хората никога нищо не забравят
Не е истина! Хората постоянно забравят къде са видели на този подозрителен човек, как са прекарали вечерта преди 2 месеца или дали са чули от някого някаква провокационна глупост.
За съжаление, в този мит вярват 18.2% от полицаите, заради това най-често си плащат случайни свидетели, които могат да бъдат обвинени в лъжа или в скриване на важни данни.
4. Очевидци – най-надеждният източник на информация за престъплението
Психолозите отдавна знаят, че показанията на свидетелите са един от ненадеждните източници на информация – хората са склонни да послъгват, да преувеличават и да си измислят, за да бъдат полезни или по-бързо да се избавят от любопитните полицаи.
Но този факт, изглежда, не се разбира от 18.2% от служителите на закона, които твърдо вярват в правилността на този лъжлив постулат.
5. Болшинството от психично болните хора са агресивни
Душевно болните по-рядко се превръщат в извършители на престъпления, отколкото психически здравите хора. Освен това те често се подлагат на физическо и емоционално насилие, стават жертви на присмех и на агресия от страна на околните.
Въпреки достъпността на статистиката, в мита вярват 15% от полицаите и 21% от градското население.
6. Паметта работи като видеокамера
Спомените с времето могат да изчезнат, изменят се под въздействието на измислици или външни обстоятелства. За това знаят психолозите, но не и 14% от офицерите на британската полиция.
7. Крайната цел на всеки разпит е признанието
В някогашните тъмни времена полицаите действително са изтръгвали признанията за разпити. За щастие, сега се разбира, че моралният натиск е неправилна тактика, която може да доведе до даването на лъжливи показания.
8. Спомените за насилие в детството могат да се възстановят, само с повтарянето на ситуацията
Заблуждението, че паметта на пострадалия може да се възстанови само след повторение на травмиращата ситуация, могат да се нарекат най-опасни в криминалната психология.
9. Полицията винаги знае, когато заподозреният лъже
Полицейските сътрудници, както никой друг знаят, че това твърдение е невярно.
10. Хората не могат да имат спомени за неща, които никога не са се случвали
Учените нееднократно са регистрирали феноменът на фалшиви спомени в лабораторния условия и в обикновения живот.