Когато навън е студено, последното, за което се сещаме, е да пием вода.
През зимата не се потим толкова и трудно забелязваме, че сме се дехидратирали.
Обезводняването може да доведе до мускулна умора, изтощение, крампи и виене на свят, може да ви направи и по-податливи на зимните настинки и грип.
Водата укрепва имунната система и позволява на тялото ви да работи с пълен капацитет.
Старото правило е да се пият осем чаши вода на ден. Това е лесно да се запомни. Според клиниката Мейо, за мъжете се препоръчват дори 13 чаши вода, а за жените - девет.
Това число се увеличава, когато правите упражнения (с две чаши), през лятото, или ако сте болни.
Истината е, че през зимата имаме нужда от най-много вода. Опитайте някои от нашите съвети, за да сте хидратирани и здрави през този сезон.
1. Поставете си за цел да пиете вода
Ако съзнателно решите, че искате да пиете повече вода, ще можете да си създадете здравословен навик. Поканете вашите близки и приятели да се присъединят към вас. Направете си график- можете дори да го напишете върху етикета на бутилката.
Има много мобилни приложения, които могат да ви помогнат да следите приема на вода, като например Water Your Body за Android. Опитайте да замени всяка газирана напитка с чаша вода.
2. Пийте чай
Чаят е чудесен начин да се пият повече течности. Топлата, ароматна напитка освен това е ободряваща. Плюс всички останали здравословни ползи от чая.
Проучванията показват, че една чаша зелен чай на ден може значително да увеличи функцията на имунната система. Можете дори да експериментирате с билкови чайове и да си направите свой бленд, като добавите плодове и корен от джинджифил.
3. Дръжте водата наблизо и на видно място
По-вероятно е да се сещате да пиете вода, ако тя е пред очите ви, отколкото да отидете до машината за вода в другия край на офис сградата. Дръжте бутилка с вода на бюрото си, в чантата си, или дори по-добре, точно пред себе си.
4. Пийте „немлечни” млека
„Немлечните” млека като тези от бадеми, кокос, конопено семе или соя, са много здравословни. Освен това тези продукти имат много здравословни ползи. Зареждат ви с протеин, витамини и полезни мазнини.
5. Пийте вода преди и след хранене
Пиенето на вода преди и след хранене ви създава график. Това е и един метод за здравословно отслабване, тъй като ще ядете по-малко. Водата със стайна температура помага на храносмилането.
Освен това студените напитки напускат тялото много по-бързо от топлите, т.е. не го хидратират добре.
6. Яжте пикантни храни
Можете да "излъжете" себе си да пиете повече вода чрез добавяне на някои пикантни храни и подправки в менюто си. Така ще ожаднявате повече.
7. Хапвайте супи
Един от триковете за хидратация е да консумирате супи. Така приемате вода, дори когато обядвате. Супите и бульоните помогат за запълване на водните запаси.
8. Плодови и ароматни води
Този трик работи през зимата и лятото, като се променя според сезона. Направете си вода с пресни или замразени ягоди, боровинки, лимони, диня или краставица - всякакъв вид плодове вършат работа.
Пуснете вътре малко червени боровинки, смокини, нар, розмарин или листа от мента, а защо не и пръчка канела? Добавянето на босилек прави водата също много освежаваща.
Можете да добавите във водата ябълков оцет и мед – това обогатява алкално водата и подпомага храносмилането. Куркума и щипка черен пипер дават чудесен, полусладък вкус и аромат.
9. Храни, богати на вода
Сега не е сезонът на дините, но има много други плодове и зеленчуци с висок процент на вода. Опитайте клементини, целина, домати, чушки, карфиол, спанак, цитрусови плодове, круши, нарове и тиква.
Тези плодове и зеленчуци не само ще ви хидратират, но ще ви доставят много витамини, минерали, хранителни вещества и антиоксиданти.
10. Хидратирайте кожата си
Кожата ви е бариера между вас и външния свят. Студът я изсушава, както и вашите устни. А когато кожата ви е суха, се появяват микроскопични пукнатини, което прави по-лесно проникването на микроби и вируси.
Отделно от това се губи еластичността на кожата и се появяват бръчки. Инвестирайте в овлажнител, ако живеете в особено сух климат. Използвайте лосион или бутер за задържане на влагата.
11. Избягвайте солените храни
Натриевият хлорид, както се нарича готварската сол, задържа водата и я прави недостъпна за всички части на тялото. Но натрият не се съдържа само в солта.
Една супена лъжица готварска сол в домашно приготвената храна е с по-малко от 100 милиграма натрий, докато пакет чипс може да има повече от 1000 милиграма натрий, което е почти половината от дневната ви дажба.
За да намалите приема на натрий, избягвайте преработени храни и храни с много добавки, за да се ограничи обезводняващото въздействие на този елемент.