Мазната кожа има една сериозно предимство – по-късно се формират бръчки на нея. До това заключение достигат изследователи от Американската академия по дерматология, след като провежда съответните изследвания.

Едновременно с това създава немалко грижи на своята притежателка – мазен блясък, запушени пори, поява на акне и трудности при гримиране, макар и по желание може да се коригира.

Мазна кожа – как да се справим с неприятните последствия

От гледна точка на биологичните процеси, които протичат в организма, типът кожа е обусловен от хормоналната стимулация на мастните жлези, разказва докторът на медицинските науки, дерматологът Мелани Палм.

Секретът на мастните жлези излиза на повърхността на кожата, предизвиквайки характерен блясък и сияещ външен вид.

Количеството мазнина, което образува кожата, зависи от множество фактори. Сред тях са измененията на хормоналния фон – менструация, бременност, хранителен режим, физическо натоварване, здравословно състояние, стрес и дори времето навън.

За щастие съществуват много неща, които можем да предприемем, за да поемем контрол омазняването на кожата.

Какво точно да направим при мазна кожа

Купувайте козметика, на чийто етикет е отбелязано, че не е комедогенна, не запушва пори, не предизвиква пъпки, съветва докторът на медицинските науки и дерматолог Дейвид Лортшер.

Разбира се, това не е гаранция за липсващи проблеми, но това не означава, че производителят разработва средство специално за хора с мазна или предразположена към акне кожа.

1.Да намерим „своята” козметика

Съществуват средства за разкрасяване, които са насочени към разрешаване на проблема с мазната кожа. В техния състав има вещества, регулиращи дейността на мастните жлези, като така се контролира появата на мазен блясък.

Най-известните са салицилова киселина, бензоил пероксид, ниацинамид, цинк, ретиноиди и сяра.

2.За предпочитане са леките текстури

При мазна кожа трябва да се знае, че колкото е по-лека текструрата на средството, толкова е по-голяма вероятността, то да е подходящо за кожата.

Серуми, гелове и лосиони, козметиката, която е под формата на прах е за предпочитане пред кремове и мехлеми.

3.Без агресивни средства

Въпреки разпространеното мнение, при мазна кожа за почистване са необходими не силни агресивни средства, а меки и нежни.

Доктор Дейвид Лортшер препоръчва да се използва пенлива козметика със салицилова киселина или бензоилпероксид в състава, тъй като тези вещества притежават способност да проникват дълбоко в порите, като внимателно ги почистват.

4.По-рядко си пипайте лицето

Някои жени допускат грешката да се мият по 5-6 пъти дневно, за да изглежда кожата им чиста, и без мазен блясък.

Тази тактика вреди на кожата и задълбочава нейния проблем.

Когато се мием често, премахваме защитната мазнина от кожата, поради което може да стане суха и болезнена, предупреждава докторът на медицинските науки и дерматолог, Ципора Шейнхаус.

Мазната кожа не само образува повече мазнина, но и реагира на сухотата с отделяне на още повече себум.

За да излезем от затворения кръг, трябва да се мием само сутрин, вечер и след тренировка.

5.Овлажняване

Изглежда нелогично да овлажняваме кожа, която и без това блести и сияе. Качественото овлажняване обаче допълнителна защита и помага да се поеме под контрол прекомерната активност на мастните жлези.

Обърнете внимание на това, че в крема за лице трябва да липсват масла, средството трябва да е максимално леко.

6.Опитайте маски със сяра

Сярата изтегля замърсяванията в порите, оказва противовъзпалително действие, успокоява кожата и намалява раздразнението. Поема под контрол активността на мастните жлези.

Използвайте маска със сяра веднъж на ден. Ако кожата след премахване на маската стане по-суха, нанесете овлажняващ крем.

7.Не забравяйте за слънцезащитната козметика

Не само предотвратява фотостареенето на кожата и осигурява защита срещу рак, но и позволява да се избегне възникването на пигментации.

В състава на слънцезащитните средства трябва да има ниацинамид и цинков оксид, те притежават противовъзпалително действие и са нежни към кожата.

Ако кремовете създават усещане, сякаш имате маска на лицето, то тогава използвайте минерална козметика.

8.Преразглеждане на използваните козметични средства

Заменете декоративните средства на водна основа с продукти на прах. Това е отличен начин да държим под контрол образуването на прекомерен кожен себум.

Продуктите с консистенция на крем запушват порите, докато тези, които са под формата на прах и са на минерална основа са некомедогенни и притежават свойството да неутрализират блясък.

9.Веднъж седмично правете пилинг

Доктор Палм препоръчва химическите пилинги, които са в комбинация с гликолова и салицилова киселина в състава. Тези средства отлично отстраняват излишъка от мазнина, мъртви клетки и предотвратяват запушването на порите.

10.С ретиноиди за по-малко омазняване

Редовното им използване позволява да се намали омазняването на кожата и като цяло да се подобри тяхното състояние. Също така те изравняват тена и релефа, заглаждат бръчките и отстраняват пигментацията.

При първо приложение е възможно да предизвикат зачервяване и лющене, способстват за увеличаване на омазняването на кожата. Веднага щом кожата свикне с тях, започват полезните промени.

11.Използвайте салфетки

Веднага щом на кожата на лицето се появи мазен блясък или почувствате необходимост да коригирате грима, използвайте салфетка. Премахва излишъка от мазнина, без да се нарушава целостта на грима.

Забърсваме мазната със салфетката и това е всичко, което трябва да направим – кожата мигновено започва да изглежда по-добре.

12.Мъгла за лице срещу мазна кожа

Изследване от 2017 г., публикувано в Списанието за клинична дерматология, показва, че горещият и влажен климат може да способства за образуване на излишно количество кожен себум.

Предотвратяването на прегряването на кожата през пролетните и летните месеци може да помогне да се сведе до минимум появата на пот и себум. Пръскането на кожата с продукти на водна основа – мъгла или термална вода, охлажда и дава всички допълнителни предимства.

13.По-малко захарни изделия

Яденето на захарни изделия и на рафинирани въглехидрати, сред които бял хляб, сладки напитки и бисквити, води до рязко покачване на нивата на кръвната захар, при което панкреаса в отговор отделя инсулин.

Стимулира се образуване на инсулиноподобен фактор, който може да увеличи образуването на себум  и да се влошат проявленията на акне.

Затова и тези, които са с мазна кожа, е по-добре да предпочитат продукти с нисък гликемичен индекс и да заменят потенциално вредните захарни изделия с полезни – ягоди и плодове, сушени плодове, ядки.

14.Избягвайте стрес

При стресови ситуации организмът синтезира повече кортизол, който на свой ред стимулира образуването на мастен секрет. Затова задължително трябва да се научим на техниките за борба със стреса.

Няколко минути дневно е добре да отделяме за медитация, да направим няколко сеанса на дълбоко дишане или йога практика.

15. По-малко мазнини и пържено

Прекаляването с храните, източници на животински мазнини, също може да доведе до влошаване на състоянието на кожата при мазен тип.

Каква трябва да е грижата за мазната кожа – вместо заключение

Първо, е необходимо да помним, че мазната кожа се нуждае от правилна грижа. В идеалния случай препоръките за грижа за кожата, в зависимост от нейния тип, трябва да получим от козметик или от дерматолог и да ги спазваме.

Професионалните процедури не следва да се пренебрегват, сред които почистване на лицето, например, салицилов пилинг, пилинг с плодови киселини.

В редица случаи може да е необходимо мезотерапевтично и апаратно лечение, ако кожата е предразположена към акне и към постакне.

В домашни условия в никакъв случай не трябва да се забравя за редовно овлажняване на кожата, тъй като мазната кожа се нуждае от това, както и всяка друга.

При недостатъчно овлажняване кожата може да реагира с повишено омазняване.

Също за допълнителна грижа за кожата може да се използват маски със специфични киселини и средства на салицилова киселина, които възпрепятстват възпалителни процеси.

Използването на козметика според типа на кожата не трябва да се пренебрегва със средства като серуми и маски с плодови киселини – 1-2 пъти седмично.

Желателно е да се избягва миенето на лицето с гореща вода, по-добре да се използва топла, а в случаите, когато кожата в допълнение на всичко е и чувствителна, това е често срещано при мазен тип, миенето трябва да е с минерална вода.

Задължително почистването на кожата трябва да завършва с тоник, който не съдържа в своя състав спирт. Това е важно, тъй като спиртът изсушава кожата, и вместо желаният ефект се постига обратен – усилване на дейността на мастните жлези.